Search
Close this search box.
بازاریابی محتواییبازاریابی دیجیتال

آموزش تولید محتوا در اینستاگرام با ۲۳ ایده جذاب

۳.۸/۵ - (۱۳ امتیاز)

چه کسی است که از افزایش فالوور و دیده شدن بیشتر در فضای اینستاگرام استقبال نکند؟ اینستاگرام رفته رفته بین ما محبوبیت بیشتری پیدا کرده و این روزها به بستری مهم برای درآمدزایی بیشتر کسب و کارها و افراد مختلف تبدیل شده است.

بررسی‌ها و مطالب زیادی نشان می‌دهد کیفیت بالای محتوای در کنار تداوم رمز موفقیت صفحات محبوب در اینستاگرام است.

هرچند استاندارد جهانی برای ایده‌ یابی محتوای اینستاگرام وجود ندارد، با این وجود، انواع محتواهای گوناگونی وجود دارد که همواره برای مخاطبان اینستاگرامی جذاب است. در این پست به بررسی مفهوم تولید محتوا و نکات مهم آن می‌پردازیم و در ادامه اید‌ه‌های مناسب  تولید محتوای در اینستاگرام را معرفی می‌کنیم که می‌تواند برای پیشرفت کار شما و افزایش مخاطب‌ها و کسب درآمد از تولید محتوا بسیار مفید باشد. همچنین، تلاش می‌کنیم به شما آموزش بدهیم که چگونه برای اینستاگرام تولید محتوا کنید.

دوره آنلاین تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی
فهرست مطالب

منظور از تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟

به طور کلی به اطلاعات طبقه‌بندی شده در قالب فیلم، عکس، متن و… که پیامی را به مخاطب منتقل می‌کند، محتوا می‌گوییم. منظور از تولید محتوا در اینستاگرام هم ارائه همین محتواهای مناسب با شناخت درست مخاطب است.

کسب و کارها و افراد مختلف، با توجه به شرایط ویژه و توجه بسیار زیادی که در این بستر وجود دارد، همواره سعی می‌کنند با تولید محتوای باکیفیت بتوانند توجه مخاطبان را به خود جلب کنند.

اگر این روزها عبارت تولید محتوا یا بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام را زیاد می‌شنوید، احتمالا به این خاطر است که در دنیای امروز، «توجه» بزرگترین سرمایه هر فرد یا مجموعه‌ای است.

چرا آموزش تولید محتوا در اینستاگرام اهمیت زیادی دارد؟

به این موضوع فکر کنید که هر روز چه مقدار از زمان خود را در اینستاگرام می‌گذرانید؟ چه محتوایی شما را جذب خود می‌کند؟ استراتژی تولید محتوا و فروش کدام کسب و کار را در اینستاگرام می‌پسندید؟ پس آموزش تولید محتوای رایگان بسیار مهم است.

وقتی به عنوان یک کاربر و نه صاحب یک کسب و کار یا برند شخصی به این توجه کنید، متوجه می‌شوید که افراد زیادی در اینستاگرام وجود دارند که با تولید محتوای خوب می‌توان آن‌ها را تشویق به فالو کردن یک صفحه کرد.

واضح است که هر چقدر محتوای یک صفحه جذاب‌تر و حرفه‌ای‌تر باشد، تعامل فالوورها بیشتر شده و بیشتر دیده می‌شود. در این صورت هنگامی که یک کاربر جدید محتوای پست‌ها، تعداد لایک‌ها و کامنت‌های شما را می‌بیند، ترغیب به فالو کردن صفحه‌تان می‌شود.

جذب مخاطب باارزشی که در نهایت با پرسونای برند شما همراستا باشد، یک ارزش‌آفرینی دو طرفه خواهد بود. چرا که کاربران زیادی می‌توانند از محتوای شما استفاده کنند و در این میان بخشی از آن‌ها باتوجه به نیاز خود از خدمات برند شما استفاده می‌کنند.

اینستاگرام به دلیل آنکه توانسته ساختمان همین بستر تبادل ارزش را ایجاد کند، به یک منبع مهم برای بازاریابی محتوایی تبدیل شده است.

محتوایی که برای اینستاگرام تولید می‌کنید باید به شکلی باشد که پرارزش‌ترین المان‌های تعامل یعنی کامنت و شِیر را برای شما داشته باشد. درباره المان‌های تعامل در اینستاگرام و روش حساب کردن آن، پست «فرمول درست محاسبه نرخ تعامل در اینستاگرام» را بخوانید.

آموزش گام‌های تولید محتوا در اینستاگرام

نقشه راه تولید محتوا در اینستاگرام

تصور کنید قرار است فردا عازم سفری طولانی و طاقت‌فرسا شوید. چه کارهایی انجام می‌دهید؟ احتمالا ابزارهای مورد نیاز خود را آماده می‌کنید، اتفاقات احتمالی را در نظر می‌گیرید و از همه مهم‌تر اینکه نقشه راه خود را برای رسیدن به مقصد مشخص می‌کنید. موفق شدن در اینستاگرام دقیقا مانند سفری طولانی و طاقت‌فرساست.

برای رسیدن به مقصد در این راه پر پیچ خم، چه کسب و کاری داشته باشید و یا بخواهید روی پرسونال برندینگ خودتان کار کنید، نیاز به نقشه‌ای دقیق دارید. اینجاست که اهمیت استراتژی محتوا در اینستاگرام یا همان نقشه راه، مشخص می‌شود. برای تدوین استراتژی محتوای خود نکات مختلفی را باید در نظر بگیرید که در ادامه به چندتای آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مسیر جذب مخاطب را بشناسید

برای موفق شدن در اینستاگرام ابتدا باید هدف خود را مشخص و سپس مخاطب خود را بشناسید تا در نهایت بتوانید برند خود را به درستی معرفی کنید.  تولید محتوا و تعامل بیشتر با مخاطبان آن‌ها را در نهایت به مشتریان همیشگی تبدیل ‌می‌کند.

همچنین باید رقبای خود را بررسی کرده تا ببینید چطور می‌توان با الهام گرفتن از محتواهای دیگران و بدون کپی برداری از آن‌ها،  ایده‌های خود را عملی کنیم. نکته قابل توجه اینجاست که با شناخت رقبا و فعالیت‌های آنان متوجه می‌شویم که چه فعالیت‌هایی هست که تا به حال انجام نشده و می‌تواند برگ برنده ما در تولید محتوا و جلب توجه مخاطبان باشد.

شخصیتی استوار داشته باشید

درباره شخصیت برندتان خوب فکر کنید؟ برند شما چه ویژگی‌هایی دارد؟ چه ارزش‌هایی برای شما اهمیت پررنگ‌تری دارند؟ دیگران درباره برند شما چگونه فکر می‌کنند؟ ویژگی‌های رفتاری برند شما چیست؟ بازیگوش و رفیق هستید؟ ماجراجویی را دوست دارید؟ جدی و حرفه‌ای رفتار می‌کنید؟

در تمام شبکه‌های اجتماعی باید هویتی استوار داشته باشید. با لحنی واحد صحبت کنید. احتمالا مخاطبان شما، در صورت نوسان شخصیت شما، دیگر صفحه‌تان را دنبال نمی‌کند. مثلا نمی‌توانید چند پست را با لحن کاملا جدی منتشر کنید و در پست‌های بعد خیلی شوخ‌طبع و بازیگوش باشید! شخصیتی واحد و استوار را برای خود انتخاب کنید.

هویت بصری ویژه خود را بسازید

اینستاگرام اقیانوس محتوا است. برای آنکه در میان این حجم گسترده از محتوا شانس دیده شدن بیشتری داشته باشید، باید سعی کنید پست‌هایی با قالب شبیه به هم داشته باشید. داشتن هویت یکپارچه در اینستاگرام باعث می‌شود تا چشم مخاطب به سبک پست‌های شما عادت کند و در بلند مدت وقتی محتوای صفحه شما را می‌بیند، در همان ثانیه اول متوجه شود که شما دارید با او صحبت می‌کنید و نه صفحه‌ای دیگر!

در گذشته برای اینکه بتوانید طرح‌های گرافیکی حرفه‌ای و زیبایی داشته باشید، چاره‌ای جز استخدام کردن یک گرافیست حرفه‌ای یا یادگیری نرم‌افزارهای نسبتا دشواری مثل فتوشاپ وجود نداشت. امروزه اما وب‌سایتی‌های زیادی مانند کنوا به وجود آمدند که حداقل امکان شروع مستقل کار و طراحی پست‌های ساده در ابتدای مسیر را به راحتی آب خوردن ممکن کرده‌اند! سایز پست اینستاگرام نیز بسیار مهم است و باید به آن توجه کنید.

تقویم محتوا داشته باشید

به طور متوسط برندها در هر هفته ۶ تصویر جدید را روی صفحه خود منتشر می‌کنند. به عبارت دیگر، صفحات این برندها در سال ۳۰۰ پست مختلف را منتشر می‌کنند! وقتی چنین حجمی از محتوا را در صفحه خود منتشر می‌‌کنید، تشخیص اینکه پست بعدی شما چه چیزی باشد و تا به حال چه پست‌هایی را منتشر کردید، بسیار سخت خواهد شد.

اینجاست که باید با ساختن یک تقویم محتوایی مناسب هم در وقت خود صرفه‌جویی کنید و هم حضور خود را در اینستاگرام به درستی مدیریت کنید. در تقویم خود نوع محتوایی که قرار است کار کنید (موضوع پست، اینکه عکس است یا ویدیو و …) را مشخص کنید و علاوه بر آن، کپشن، هشتگ‌ها و زمان انتشار پست را نیز بنویسید. تنها با برنامه‌ریزی و تدوام است که در اینستاگرام به موفقیت می‌رسید. احتمالا اگر تقویم محتوایی نداشته باشید، دست به دامن پست‌های لحظه‌ آخری می‌شوید که خیلی از استانداردهای شما را زیر پا می‌گذارند.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با تقویم محتوا و ابزارهای ساخت آن، پست «تقویم محتوا چیست؟» را بخوانید.

از تبلیغات زیاد پرهیز کنید

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم پرهیز کردن از تبلیغات به صورت پشت سر هم است. معمولا کاربران در اینستاگرام علاقه‌ای به دیدن تبلیغات پی در پی ندارند و صفحاتی که به صورت مداوم این کار را انجام می‌دهند، آنفالو می‌کنند.

پس بهتر است توجه خود را بیشتر روی تولید محتوای با کیفیت و جذاب گذاشته و در استراتژی محتوای خود با ریتم مشخص و به اندازه‌ای محصولات و خدمات خود را معرفی کنیم تا احساس رضایت بیشتری را در مخاطبمان ایجاد کنیم.

حال که اهمیت استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام را بیشتر درک کردیم، نوبت آن رسیده که به بررسی راه‌های مختلف انجام آن بپردازیم.

چند نکته برای تولید محتوای موفق در اینستاگرام

ترفندهای تولید محتوا در اینستاگرام

از انواع مختلف محتوا استفاده کنید

بعضی از صفحات در یک قالب محتوایی خاص گیر می‌کنند! به مرور زمان سبک محتوای شما تکراری می‌شود و در دنیای رنگارنگ و مملو از تنوع گم می‌شوید. برای موفقیت در فضای اینستاگرام لازم است از انواع مختلف محتوا استفاده کنید.

 از ویدیو و عکس، گیف و پست‌های اسلایدی تا انتشار یک فایل صوتی کوتاه، همه را کنار هم داشته باشید تا برای مخاطب تازه و خلاق باقی بمانید.

ارتباط نزدیک برقرار کنید

هرچه ارتباط بیشتری در این فضا برقرار کنید، شانس موفقیت شما بیشتر است. ارتباط با مخاطب‌ها که به طور کلی اصلی مهم و اساسی برای پیشرفت در فضای ایسنتاگرام است. مسلم است که ارتباط صمیمی با مخاطبان وفاداری آن‌ها را به همراه خواهد داشت و محبوبیتتان را بیشتر خواهد کرد.

اما از طرفی دیگر ارتباط با صفحات هم سو و شبیه به خود را فراموش نکنید. همواره سعی کنید به اجتماع همکاران خود ملحق شوید و با ساختن ارتباط بیشتر بتوانید هم‎ افزایی بیشتر داشته باشید. هم افزایی که در نهایت به نفع هر سه ضلع این مثلث خواهد بود. شما، همکاران و مخاطبان.

با اینفلوئنسرها همکاری کنید

هزنکه با تولید محتوای مستمر و باکیفیت به مرور زمان در اینستاگرام دیده می‌شوید و به اهداف خود می‌رسید، اما همکاری با اینفلوئنسرها یکی از میانبرهایی است که به شما کمک می‌کند سریع‌تر به مقصد برسید.

امروزه افراد و کسب و کارهای مختلفی در کنار تولید محتوای مناسب، با صرف هزینه بسیار سریع‌تر برای صفحات خود مخاطب جذب می‌کنند. شما هم می‌توانید با افرادی که دنبال کننده‌های بیشتری دارند همکاری کنید و در ازای پرداخت هزینه تبلیغات، سریع‌تر رشد کنید.

زمان مناسبی را برای انتشار محتوای خود انتخاب کنید

انتشار محتوا در اینستاگرام شبیه بازی‌سازی در فوتبال است! توپ از دروازه‌بان پاسکاری می‌شود و تا دم دروازه حریف، که همان «هدف» ما است، پیش می‌رود، اما اگر ضربه آخر را مهاجم درست شوت نکند، تمام زحمات هدر می‌رود! انتشار محتوا در زمان درست، دقیقا مثل شوتی است که مهاجم یک تیم فوتبال به سمت دروازه هدف می‌گیرد. اگر درست انجام نشود، زحمات شما آنطور که باید نتیجه نخواهند داد.

حتما از بخش insight یا همان آمار برای شناسایی بهترین زمان انتشار محتوا استفاده کنید. علاوه بر آن مخاطب هدف خود را هم در نظر بگیرید. مثلا اگر بیشتر دنبال‌کننده‌های شما را زنان خانه‌دار تشکیل می‌دهند احتمالا انتشار پست در صبح برای صفحه شما بهتر است. اگر بیشتر کسانی که شما را دنبال می‌کنند از قشر کارمندان هستند احتمالا باید زمان استراحت آن‌ها را برای انتشار محتوا انتخاب کنید. در نهایت با آزمون و خطا سعی کنید بازه زمانی طلایی خود را پیدا کنید.

از هشتگ‌ها نهایت استفاده را ببرید

استفاده درست از هشتگ‌ها، راهی رایگان و مناسب برای دیده شدن بیشتر پست‌های شما است. با راه‌اندازی طوفان فکری با دیگر اعضای تیمتان و یا تحلیل پست‌های موفق صفحه‌های رقیب یا هم موضوع خود، سعی کنید بهترین هشتگ‌ها را پیدا کنید و آن‌ها را به کار بگیرید.

البته این را هم در نظر بگیرید که نباید در استفاده از هشتگ‌ها زیاده‌روی کنید. سعی کنید رویه طبیعی اما موثری داشته باشید.

کپشن مناسب بنویسید

به یاد داشته باشید که مخاطب‌های شما علاوه بر خود پست، به کپشن هم نگاه می‌کنند. پس باید به کپشن هم توجه ویژه‌ای داشته باشید. سعی کنید در کپشن شرح بدهید که پست شما درباره چه موضوعی است. قرار دادن یک کال تو اکشن مناسب (نوشتن نظر/پرسیدن سوال/مراجعه به لینک در بایو) هم گزینه مناسبی است. از هشتگ های مرتبط هم غافل نشوید.

۲۳ ایده مناسب برای تولید محتوا در اینستاگرام

پس از روشن‌ کردن چراغ راه کلی که قرار است در ایسنتاگرام در پیش بگیرید، احتمالا باید به فکر ساختن یک تقویم محتوایی باشید. برای ساختن یک برنامه محتوایی هم نیاز به ایده‌هایی برای تولید محتوا دارید. در ادامه سعی کردیم ایده‌های مختلفی را برای تولید محتوا در اینستاگرام گردآوری کنیم:

۱- کد تخفیف / پیشنهاد شگفت‌انگیز

کدهای تخفیف و حراج‌های استثنایی از جمله محتواهایی هستند که به مخاطبان شما حس خاص بودن را القا می‌کنند؛ چرا که زودتر از سایرین از تخفیف‌ها و فرصت‌های خرید ویژه مطلع می‌شوند. می‌توانید برای تاثیر بیشتر، کد تخفیف مخصوص فالوورهای اینستاگرامی تعریف کنید. تعریف کردن گزینه‌هایی مانند «ارسال رایگان برای فالوورهای اینستاگرام»، «محصول ایکس به عنوان اشانتیون برای شما» و … می‌توانند افراد را بیشتر به خرید کردن از شما ترغیب کنند.

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

۲- نقل قول

در هر زمینه کاری، افراد مشهوری وجود دارند که می‌توانید از نقل قول‌های آن‌ها به عنوان ایده تولید محتوا در اینستاگرام استفاده کنید. این نوع محتوا اغلب برای مخاطبان جالب است و علاوه بر آن نشان می‌دهد که فعالیت برند شما در راستای ارزش‌هایی است که افراد سرشناس آن موضوع تعریف کرده‌اند.

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

۳- محتوای آموزشی / چرا چگونه

محتواهی آموزشی بسازید و منتشر کنید. به عنوان مثال اگر فروشنده لوازم آشپزخانه‌ای مانند غذاساز هستید، چند دستور تهیه برای انواع اسموتی را که می‌توان با غذاساز تهیه کرد، منتشر کنید. اگر در رابطه با گردشگری کار می‌کنید، منتشر کردن محتوای آموزشی در رابطه با دسترسی به نقاط توریستی یک شهر خاص می‌تواند ایده جالبی باشد. این ایده تولید محتوا در اینستاگرام زمانی به نهایت جذابیت خود می‌رسد که آن را به صورت محتوای ویدیویی در بیاورید. بدین ترتیب هم ایده محتوا و هم روش اجرای آن به نهایت جذابیت خود می‌رسد.

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

۴- پشت صحنه

خوب است که مخاطبان شما هر از گاهی به جز محتواهای گرافیکی و از پیش آماده، چهره‌ انسانی برند شما را نیز ببینند. بدیهی است که برای تولید محتوا در اینستاگرام نیاز به یک تقویم محتوایی دارید. با این حال بد نیست که گاهی نیز در لحظه عمل کنید و نشان بدهید کارکنان شما در چه وضعیتی هستند. این کار باعث می‌شود تا مخاطبان حس همدلی بیشتری با شما داشته باشند. همچنین، آنچه در پشت صحنه اتفاق می‌افتد اغلب برای رفع حس کنجکاوی افراد جذاب است. به عنوان مثالی خوب از این روز‌ها، می‌توانید تصویری از یک جلسه اسکایپی یا فعالیت کردن کارکنان با ماسک و دستکش را منتشر کنید.

ایده تولید محتوای اینستاگرام

۵- مصاحبه

انتشار مصاحبه یک ایده تولید محتوا در اینستاگرام است که می‌تواند به خوبی توجه مخاطبان را جلب کند. این مصاحبه را می‌توانید با مدیرعامل برند یا همکارانی از برندهای همکار و حتی رقیبتان تولید کنید. برای انتشار مصاحبه در اینستاگرام، چند روش وجود دارد:

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

لایو: می‌توانید مصاحبه را در قالب لایو انجام بدهید. این کار به مخاطبان امکان می‌دهد تا سوال‌های خودشان را از مصاحبه‌شونده بپرسند. خبر لایو را از ۲۴ ساعت قبل در صفحه اینستاگرامتان منتشر کنید.

استوری: می‌توانید ویدیوی لایو را به صورت چند استوری پشت سر هم منتشر کنید. فقط به سایز استوری اینستاگرام توجه داشته باشید.

IGTV: برای این که از تمام قابلیت‌های اینستاگرام استفاده کرده باشید، IGTV نیز گزینه مناسبی برای انتشار مصاحبه است.

۶- ترندها

برای یافتن ایده تولید محتوا در اینستاگرام ، حواستان به انواع ترندهای روز دنیا نیز باشد. یکی از انواع ترند، انواع چالش‌هایی است که در دنیا باب می‌شود تا اتفاق‌هایی که دنیا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یک مثال بارز از ترندهای این روزها، شیوع بیماری کرونا و تشویق کردن مردم به شستن دست‌ها و استفاده از ماسک است. می‌توانید برای همراه شدن با این ترند، محتواهای متناسب تولید کنید.

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

۷- پیشنهاد فیلم وکتاب

خوب است که در برنامه محتوای اینستاگرامی، بخشی را به سرگرمی مخاطبان اختصاص بدهید. معرفی فیلم و کتاب می‌تواند یک گزینه مناسب در این زمینه باشد. بهتر است کتاب‌ها و فیلم‌هایی را معرفی کنید که مرتبط با زمینه کاری برندتان باشد. مثلا اگر در زمینه هوش مصنوعی و برنامه نویسی کار می‌کنید، می‌توانید فیلم AI را معرفی کنید. معرفی مستندها و کتاب‌های خودآموز نیز گزینه‌های مناسبی هستند.

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

۸- نیم نگاهی به محصولات جدید

اگر محصول/خدمت جدیدی در راه دارید، می‌توانید درباره آن محتوا منتشر کنید. هیجان قضیه زمانی به اوج می رسد که محصولتان را به صورت کامل لو ندهید. مثلا یک تصویر مات‌شده یا نیمه کامل از آن منتشر کنید و از مخاطبان بخواهید حدس بزنند محصول جدید شما چیست. این ایده تولید محتوا در اینستاگرام نه‌تنها هیجان‌انگیز است که میزان تعامل مخاطبان را افزایش می‌دهد.

ایده تولید محتوای اینستاگرام

۹- روش تولید محصولات

محصولات شما چگونه به مرحله مصرف می‌رسند؟ لباس‌ها چگونه دوخته می‌شوند، خوراکی‌ها چطور آماده می‌شوند، و غیره. می‌توانید ویدیوهایی از مراحل تهیه محصولاتتان تهیه کنید. اگر امکانش را دارید، ساخت تایم لپس یکی از جالب‌ترین راه‌ها برای این کار است.

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

۱۰- سوال‌ها

سوال کردن و منتظر سوال بودن یک ایده تولید محتوا برای اینستاگرام است که می‌تواند تعامل زیادی بیش ما و مخاطبین ایجاد کند. می‌توانید در یک پست یا استوری از مخاطب‌ها سوالی بپرسید و بخواهید به آن پاسخ بدهند. یا برعکس از قابلیت question استوری اینستاگرام استفاده کنید تا مخاطبان سوال‌هایشان درباره برند و محصولات شما را بپرسند.

۱۱- محتوای وبسایت

اینستاگرام علاوه بر این که یک شبکه اجتماعی برای تولید و به اشتراک‌گذاری محتواهای تازه است، می‌تواند برای انتشار دوباره بعضی محتواها نیز به شما کمک کند. انتشار محتواهای وبسایت یا اطلاع‌رسانی درباره پست‌ّهای جدید وبسایت، تعامل مخاطب با شما را هم در محیط اینستاگرام و هم در بحث سایت و سئو بالا می‌برد.

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

۱۲- تستیمونیال / تجربه مشتری

یک ایده برای تولید محتوا در اینستاگرام که اعتماد مخاطب را به برند شما جلب می‌کند، تجربه مشتری‌های قبلی با برند شما است. در صورتی که مشتری از شما راضی باشد و رضایت خود را اعلام کرده باشد، می‌توانید این رضایت را در اینستاگرام منتشر کنید. برای انتشار تستیمونیال فقط به بخش رضایت از محصول اکتفا نکنید. تبدیل مشتریان ناراضی به راضی و انتشار تستیمونیال آن‌ها نیز روش مناسبی است. با این کار به مخاطب‌ها نشان می‌دهید رضایت و حل مشکلات آن‌ها اولویت شماست.

۱۳- مسابقه

برگزاری مسابقه همیشه جالب است. مسابقه، حس رقابت مخاطبان را تحریک می‌کند و در نهایت به یک تعامل شاد و مناسب در اینستاگرام می‌انجامد. مسابقه را می‌توانید به سادگی با یک مسابقه گذاشتن کامنت، یا کمی سخت‌تر با پرسیدن یک چیستان، برگزار کنید. البته از یاد نبرید که جایزه‌ای برای مسابقه تعریف کنید و در رساندن آن به دست برنده، خوش قول باشید!

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

۱۴- ساخت یک هشتگ اختصاصی

سعی کنید یک هشتگ منحصر به فرد برای صفحه خود بسازید و مثلا در یک روز مشخص از هفته محتوایی متناسب با آن هشتگ در صفحه خود منتشر کنید. این کار احتمالا به درگیر شدن بیشتر مخاطبان با محتوای شما کمک زیادی می‌کند.

مثلا می‌توانید در یک روز خاص تصاویری از لبخندهای کارکنان مجموعه هنگام کار منتشر کنید و مخاطبان خود را دعوت به لبخند زدن کنید.

۱۵- اشتباهات خود را به اشتراک بگذارید!

کسب و کار شما را ربات‌ها اداره نمی‌کنند. برای برقراری ارتباط عمیق‌تر با مخاطبانتان خوب است که ارتباط انسانی بیشتری بین شما و آن‌ها برقرار باشید. کسب و کار یا فرد بی‌نقص وجود خارجی ندارد. بنابراین لازم نیست خجالت بکشید.

اشتباهات خود را همراه یک داستان جذاب به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که بهترین قصه‌گو برنده است!

۱۶- تصاویر قبل و بعد

تصاویر قبل و بعد تاثیر واقعی وجود شما یا کسب و کارتان را به مخاطب‌ها نشان می‌دهد! با این تصاویر است که دیگران متوجه می‌شود شما دقیقا چه ارزشی را در حین انجام یک کار اضافه می‌کنید.

مثلا اگر چند نفر جدید را استخدام کردید، می‎‌توانید تصاویر بزرگ شدن تیمتان را کنار هم بچینید، از فرآیند تولید محصول خود عکس بگیرید و یا اگر روی برند شخصی خودتان کار می‌کنید، قبل و بعد از خلق یک اثر را به نمایش بگذارید.

۱۷- استفاده از محتوای دیگر شبکه‌های اجتماعی

‌تولید محتوای جدید نیازمند صرف وقت و هزینه زیادی است. همیشه شاید امکان ساخت محتوای جدید وجود نداشته باشد. سعی کنید گاهی اوقات از محتوای اختصاصی دیگر شبکه‌های اجتماعیتان نیز استفاده کنید.

مثلا اگر هفته گذشته محتوای موفقی در توییتر داشتید، آن را در اینستاگرام خود بازنشر دهید. یا اگر ویدویی برای کانال آپارات یا یوتیوب خود ساختید، قسمتی از آن را به عنوان یک پست اینستاگرامی استفاده کنید.

۱۸- بازنشر محتوای مخاطبان صفحه

اگر به اندازه کافی مورد توجه مخاطبان خود باشید، احتمالا آن‌ها نیز درباره شما محتواهای مختلفی را تولید می‌کنند. چه محتوایی بهتر از بازنشر صحبت‌های آن‌ها؟ با انجام این کار هم ارتباط نزدیک‌تری با مخاطبانتان برقرار می‌کنید و هم باکمترین هزینه ممکن، یک محتوا از دل مخاطبان خود به دست آوردید.

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

۱۹- استفاده از نوستالوژی

نوستالوژی همیشه طعم شیرینی برای ما داشته است. سعی کنید گاهی اوقات با محتوای خود مخاطبان را به یک سفر با مقصد گذشته مهمان کنید و از این طریق پیوند احساسی عمیق‌تری میان خود و آن‌ها خلق کنید.

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

۲۰- استفاده از جادوی شوخ‌طبعی

برندی که از ادبیات مخاطبان خود فاصله داشته باشد و شخصیت صمیمی خود را نسازد، در دنیای امروز تقریبا غیرممکن است به موفقیت برسد. مخصوصا در دنیای شبکه‌های اجتماعی که یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت یک محتوا، سرگرم کردن مخاطبان است.

بنابراین بد نیست گاهی با مسائل مختلف شوخی کنید و کمی از جدی بودن فاصله بگیرید.

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

۲۱- مسئولیت اجتماعی

محیط‌زیست، دغدغه‌های اجتماعی، حقوق حیوانات و تمام مسائلی که در حیطه مسئولیت اجتماعی افراد و برندها قرار دارند بسیار مهم هستند.

سعی کنید در صفحات شبکه‌های اجتماعی خود با تولید محتوای مناسب نشان دهید شما هم نسبت به چنین مسائلی حساس هستید.

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

۲۲- استفاده از مناسبت‌های مختلف

مناسبت‌های مختلف در تقویم فرصت بسیار خوبی را برای شما فراهم می‌کنند تا خلاقیت خود را به کار گرفته و مخاطبانتان را بیشتر درگیر کنید.

کافی است تا نگاهی به تقویم و مناسبت‌های ملی و جهانی داشته باشید تا کلی ایده بگیرید!

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

۲۳- نگاه به آمار و ارقام

اعداد و ارقام همیشه برای مخاطبان جذاب هستند. درباره مسائل مختلف مربوط به کار خود آمارهای مختلفی را گردآوری کرده و از این طریق محتوای جدید تولید کنید.

ایده تولید محتوا در اینستاگرام

آموزش برنامه‌ریزی برای تولید محتوا در اینستاگرام

برای برنامه‌ریزی محتواها در اینستاگرام، پیش از هرچیز احتیاج به تقویم محتوایی دارید. در همین مقاله مختصری درباره تقویم محتوا صحبت کرده‌ایم و به همین دلیل در ادامه فقط به برنامه‌ریزی برای اینستاگرام می‌پردازیم.

انواع محتوا را تعیین کنید

ابتدا باید ببینید که از کدام انواع و ایده‌های محتوا می‌خواهید استفاده کنید. مسلما تمام ۲۳ ایده‌ای که در این مقاله گفته شده به کار شما نمی‌آید. تعدادی از آن‌ها را متناسب با کسب‌وکارتان انتخاب کنید. مثلا آکادمی اینفوگرام محتواهای ویدیویی، اینفوگرافیک، مصاحبه، پرسش و پاسخ و مسابقه را انتخاب کرده است.

برنامه هفتگی یا ماهانه بچینید

بعد از تعیین نوع محتوا، مشخص کنید که هر محتوا در چه روزی باید منتشر شود. اینفوگرافیک زیر یک مدل برنامه‌ریزی ماهیانه برای ایده‌های تولید محتوا را نشان می‌دهد.

برنامه تولید محتوا در اینستاگرام

قالب گرافیکی مشخص کنید

برای انواع محتواهایتان قالب گرافیکی مشخصی داشته باشید. تعیین این قالب به سلیقه شما برمی‌گردد اما خوب است که از نظم خاصی پیروی کنید. مثلا اگر برنامه هفتگی دارید، برای هر روز هفته یک قالب خاص داشته باشید. یا اگر تم شطرنجی را برای صفحه اینستاگرامتان انتخاب کرده‌اید، دقت کنید محتواها را طوری بچینید که این تم را بهم نزند.

به یاد داشته باشید که موفقیت در الگوریتم اینستاگرام همیشه الگوی یکسانی ندارد. برای موفقیت بودن لازم نیست تمام ایده‌های معرفی شده را به کار بگیرید. بلکه باید ببینید کدام ایده‌ها به کسب‌وکار شما نزدیک‌تر هستند و کدام را بهتر می‌توانید شخصی‌سازی کنید.

یکی از بسترهای عالی و قوی برای بازاریابی محتوا اینستاگرام است. پس سعی کنید روزانه در این شبکه اجتماعی فعالیت داشته باشید و با پست‌های جذاب و هیجان انگیز مخاطبان را با خود همراه کنید. داستان سرایی در محتوا را در ایده‌های خود بگنجانید زیرا عکس، متن، فیلم و استوری همگی نوعی محتوا هستند.

 

سوالات متداول درباره تولید محتوا در اینستاگرام

 

بهترین ایده های تولید محتوا در  اینستاگرام چیست؟

هر پیجی که محتوای مفید، تخصصی و مورد نیاز گروهی از کاربران تولید کند موفق خواهد شد. با این حال صفحات طنز و سرگرمی، موفقیت ، سبک زندگی و فروشگاه‌های اینترنتی از محبوبترین صفحات در اینستاگرام هستند. پس اگر ایده‌ای ندارید می‌توانید از این موضوعات استفاده کنید.

 

چطور برنامه ریزی خوب برای پیج اینستاگرام داشته باشیم؟

ابتدا هدف خود را مشخص کنید. سپس سعی کنید کاربران خود را بشناسید و با یک برنامه ریزی دقیق کار خود را شروع کنید. یک تقویم محتوای منعطف ماهانه و هفتگی برای این کار بسیار مناسب است تا بتوانید در صورت لزوم نوع محتوای خود را تغییر دهید.

 

محتواهای پرطرفدار اینستاگرام چه هستند؟

محتوای آموزشی، نقل قول‌ها، مصاحبه‌ها، معرفی فیلم کتاب، ترندها، مسابقات، تخفیفات و … از محتواهای پربازدید در اینستاگرام هستند. به کمک تولید محتوا در اینستاگرام می‌توانید درآمد خوبی کسب کنید.

 

قیمت تولید محتوا در اینستاگرام چقدر است؟

هزینه تولید محتوا در اینستاگرام بستگی به تعداد پست در روز و نوع محتوا متفاوت است. برای مثال ساخت پست‌های ویدئویی، اینفوگرافیک و … نسبت به عکس ساده، بسیار سختتر بوده و هزینه بالاتری نیز دارد.

تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟

تولید محتوا در اینستاگرام یعنی انتشار محتواهای تصویری در اینستاگرام (عکس و ویدیو) که متناسب با برند شما باشند. از آنجا که اینستاگرام یک شبکه اجتماعی تصویرمحور است، بیشتر بار تولید محتوای آن هم روی تولید محتوایی از جمله ویدیو، موشن گرافیک، انیمیشن، اینفوگرافیک و عکس قرار دارد. هرچند تولید محتوای متنی برای نوشتن کپشن هم از جمله محتواهایی است که باید در اینستاگرام از آن استفاده کنید.

چطور برای اینستاگرام تولید محتوا کنیم؟

برای تولید محتوا در اینستاگرام علاوه بر محتوای متنی، نیاز زیادی به محتواهای بصری دارید. در نتیجه باید کمی کار با نرم‌افزارهای گرافیکی را یاد بگیرید یا از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌‌های مخصوص تولید محتوا برای اینستاگرام استفاده کنید.

چه برنامه‌هایی برای تولید محتوا در اینستاگرام وجود دارد؟

برای تولید محتوا در اینستاگرام می‌توانید از برنامه‌های مختلفی استفاده کنید. ساده‌ترین برنامه، پاورپوینت است که البته کیفیت چندان بالایی به شما تحویل نمی‌دهد اما برای شروع تولید محتوا در اینستاگرام ابزار مناسبی است. فتوشاپ، ایلاستریتور و افترافکت از دیگر برنامه‌هایی هستند که می‌توانید به صورت حرفه‌ای‌تر از آن‌ها استفاده کنید. در نهایت هم می‌توانید از برنامه‌های آنلاین مانند Canva استفاده کنید که رایگان هستند و قالب‌های حرفه‌ای و زیبای اینستاگرام را در اختیار شما می‌گذارند.

‫۵۸ دیدگاه ها

 1. مطاااالب عااالی بود چکیده و قابل فهم.
  فقط یک مورد را متوجه نشدم. تقویم محتوایی رو درک نکردم.

  1. ممنون از لطفتون. تقویم محتوا یا تقویم ویراستاری در واقع یک برنامه زمانیه که شما برای فرایند انتشار تمام محتواهاتون برنامه‌ریزی می‌کنید. نویسنده، طراح، تاریخ انتشار و تاریخ بازنشرش رو مشخص می‌کنید و بهتون کمک می‌کنه به صورت منظم محتوا منتشر کنید. برای اطلاعات بیشتر می‌تونید پست «تقویم محتوایی» رو ببینید.

 2. منم به تازگی یه پیج راه اندازی کردم و این ایده ها خیلی به دردم خورد. ممنون 🙂
  ولی میخواستم ببینم چقدر طول میکشه تا تولید محتوا باعث افزایش فروشم بشه؟

  1. ببینید بازاریابی محتوایی یه پروسه زمانبره و شما نباید انتظار داشته باشید که در چند ماه اول مشتری‌هاتون یکهو زیاد بشن. ولی توی یک بازه زمانی ۳ تا ۶ ماهه تاثیرش رو می‌بینید و از همه مهم‌تر اینه که با وجود زمانبر بودن هزینه‌ش خیلی کمتر از روش‌هایی مثل تبلیغات دادن به اینفلوئنسره.

 3. خیلی توضیحات خوبی بود،اگه یه پیج داشته باشیم که فالوور فیک زیاد داره ،چطور میتونیم فالوور فیک را آنفالوکنیم،ممنون میشم راهنمایی کنید

 4. سلام. واقعا مطالب خوب و مفیدی بود. ممنون از شما
  یک سوال دارم. از چه اپلیکیشن هایی برای ساخت این عکس های گرافیکی در کنار توضیحات خود استفاده میکنید؟

 5. سلام شبوتون بخیر من یه بیچ ایستاگرام دارم مخوام یه تولید محتوا خوب داشته باشم شما می تونید کمکم کنید

  1. سلام آقای کرمی
   ما در آکادمی اینفوگرام فقط مهارت‌هایی مثل تولید محتوا در اینستاگرام رو آموزش می‌دیم. اگر مایل هستید آموزش ببینید به سایت اصلی و بخش آموزش سر بزنید

  1. سلام ممنونم
   تولید محتوای بی‌هدف البته فایده‌ای نداره! زمینه کاری شما هرچی که باشه باید در همون زمینه محتوا تولید کنید

  1. نیروی آکادمی اینفوگرام رو تو روز روشن می‌خواین بدزدیدن؟ :دی
   نخیر من کار جدید قبول نمی‌کنم و فقط مدیر محتوای آکادمی اینفوگرام هستم

 6. منظورم اینه که آیا گروه شما سفارش قبول میکنه ؟ خاک تو سرتون با این پاسخگویی ضعیف ، اول خوب سوالم رو بخونید بعد اینجوری زر بزنید ، امیدوارم این پیام رو هم توی نظرات بزارید

  1. خانم زهره صفوی عزیز به درخواست خودتون بدون سانسور و البته با نام کاملتون منتشر می‌کنیم تا سایر مخاطبان ما هم با ادبیات شما آشنا بشن
   آکادمی اینفوگرام صرفا کار آموزش رو انجام میده
   موفق باشید

 7. سلام. من تازه وارد اینستاگرام شدم و میخوام با افزایش فالوور ها برم سراغ تبلیغ و کسب در امد
  دنبال ایده هایی برای ساخت محتوا میگردم چیکار کنم ؟

  1. سلام
   ۲۳تا ایده توی همین پست ارائه دادیم که می‌تونید مطالعه کنید و ایده بگیرید. پیشنهاد می‌کنم سایر پست‌های مرتبط با اینستاگرام مارکتینگ ما رو هم مطالعه کنید

 8. با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان فوق العاده.
  واقعا خیلی ازتون ممنونم که زمان گذاشتین و این مقاله عالیه رو نوشتین.
  چیزای زیادی یاد گرفتم.
  همیشه موفق باشین و درخشان.

  1. سلام
   خوشحالیم که براتون مفید بوده. پیشنهاد می‌کنیم سایر مقالات ما و همچنین بخش آموزش در وبسایت رو هم ببینید

 9. سلام ممنون از مطلب عالی که گذاشتید.در تقویم پیشنهادی منظور از محاسبه و تستیمونیال و پروموت پست وبلاگ چی هست.

  1. سلام
   تستیمونیال یعنی شما نظرات مشتریانتون درباره خدمات و محصولاتتون رو به صورت ویژوال در بیارید و منتشر کنید.
   پروموت پست وبلاگ هم یعنی با توضیح مختصری پست های وبلاگتون رو معرفی کنید و لبنک بدید به وبلاگ برای افزایش ترافیک
   محاسبه هم یعنی شما اعداد و ارقام جالب درباره زمینه کاری خودتون رو نمایش بدید

 10. سلام وقتتون بخیر باشه
  محتوای خیلی خوبی بود خسته نباشید، ما یک شرکت طراحی سایت هستیم، میخواستم بدونم برای پیجمون چه محتوایی تولید کنیم؟ مثلا نمونه کارهامون رو بزاریم؟ یا نظرات مشتریان رو بزاریم؟ بنظر شما کدومش بهتر جواب میده و مخاطب میپسنده؟

  1. سلام ممنونم
   هم نمونه کار م نظر مشتریان
   هم محتواهای کاربردی مثل این که هر کسب و کاری با توجه به زمینه فعالیتش از تم‌هایی استفاده کنه خوبه، یا می‌تونید پلاگین معرفی کنید و غیره

 11. سلام ممنون از توضیحات عالی تان
  من تدریس درس دبیرستان را انجام میدم. خواستم ببینم چطور میتونم تو پیجم مخاطب دانش آموز بگیرم و بتونم کسب درآمد کنم.
  بیشتر برای افراد محتوای فروش محصول جذابه ولی کسی دوست نداره تو اینستاگرام فیلم تدریس ببینه?

  1. سلام
   اینستاگرام بیشتر برای ویدیوهای کوتاه مناسبه. می‌تونید یک کانال یوتیوب بزنید و آموزش‌های اصلی رو اونجا بذارید. از اینستاگرام برای لینک دادن به یوتیوب و جذب مخاطب با ویدیوهای کوتاه و عکس‌های جذاب استفاده کنید

 12. سلام
  خیلی ممنون توضیحاتتون فوق العاده بود
  ولی با اینکه من تا حدودی با این روش ها اشنا بودم و الان ۲.۳ ماهی هست پیج کیک خانگی ام رو راه انداختم ولی واقعا موندم چه چیزهایی میتونم بزارم که تولید محتوا بشه یا مثلا نمیدونم استوری چی بزارم کلا هر روز سردرگمم
  ممنون میشم راهنماییم کنید??

  1. ایده درباره انواع تزیین کیک بذارید، یا نظرسنجی بذارید که کیک وانیلی پرطرفدارتره یا شکلاتی.
   متاسفانه تو کامنت نمیشه یک برنامه محتوایی کامل طراحی کرد. پیج‌های مشابه پیج خودتون رو اگر ببینید می‌تونید ایده‌پردازی کنید.

 13. سلام ممنون از مطالب مفیدتون من در خصوص تولید محتوای متنی پیج راه اندازی کردم ، یه جور ماهیت پیج ام Magazine هست یه جور “کلاژ کردن افکارم و اهداف ام با موضوعات به روز توسعه فردی و. ..” فقط نمیدونم محتواها تو چه موضوعاتی باشه همون جدول تولید محتوام رو نمیدونم چطور‌ پر بکنم

  1. سلام
   کلیه مطالب مورد نیاز شما در پست‌های مرتبط با اینستاگرام توضیح داده شده. توصیه می‌کنیم سایر پست‌ها رو مطالعه کنید. در صورتی که مایل بودید هم می‌تونید به ویسایت اصلی ما سری بزنید و در دوره‌های آموزشی مرتبط ثبت نام کنید

  1. سلام. در همین پست توضیح دادیم و برای اطلاعات بیشتر می‌تونید عبارت «تولید محتوا» رو در وبلاگ سرچ کنید. همچنین قسمت دوره‌های آموزشی رو ببینید و شرکت کنید.

 14. سلام خسته نباشین،من میخوام در مورد فیلم و سریال پیج افتتاح کنم مقاله شمارو خوندم خیلیم مفید بود دستتون درد نکنه منتها من تو این اول کار تنها هستم و هیچ تیمی ندارم ممنون میشم اگه در مورد پله های اول شروع کار راهنمایی کنین واینکه خرید پیج به نظر شما میتونه مفید باشه؟

 15. سلام
  من به تازگی می‌خوام پیج بلاگری بزنم داخل اینستگرام
  نمیدونم توی این وضع جامعه چی موضوعی مناسب که هم حال مردم عوض کنه هم بهشون روحیه بده میخواستم بازیگری طنز انجام بده دیدم مخاطبش زیاد حالا ایده هام شلوغه چون خیلی مطلب ایده دیدم کمکی از دستون برمیاد

  1. سلام
   این خیلی بستگی به علاقه و مهارت شما داره. پیشنهاد من اینه که در حوزه ای که خودتون علاقمند هستید و فکر می کنید استعداد و توانمندی اون رو دارید وارد بشید.

 16. سلام وقت بخیر ممنون از مطالب خوبتون کاربردی بودن میخواستم بپرسم برنامه ای هست که با استفاده از اون بشه برای اینستاگرام پست هایی در قالب مباحث ریاضی و اماری گذاشت؟ فرمول نویسی و این موارد

  1. سلام. احتمالا باید از ترکیب چند نرم افزار استفاده کنید. برای گرافیکی کردن می توان از فتوشاپ، پاورپوینت یا canva استفاده کرد ولی برای فرمول ها از word و excel یا حتی پاورپوینت می تونید کمک بگیرید. البته نرم افزارهای آنلاین هم وجود داره که با سرچ در گوگل به تعدادی از اونها برخورد خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن