الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ : الگوریتم جدید اینستاگرام چیست؟

اگر شما نیز مانند سایر کسب و کارها یک صفحه اینستاگرام برای برندتان باز کرده‌اید، باید اخیرا متوجه برخی تغییرات الگوریتم های اینستاگرام شده باشید. الگوریتم جدید اینستاگرام به تازگی برای بسیاری مشکل درست کرده است و بسیاری از افراد نمی‌دانند که اولویت اینستاگرام برای نشان دادن پست و استوری‌های جدید به کاربران چیست. در این پست با الگوریتم اینستاگرام و راه‌های شکست دادن آن آشنا می‌شوید.

تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

فهرست مطالب

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

زمانی که درباره الگوریتم اینستاگرام صحبت می‌کنیم، از هوش مصنوعی سخن می‌گوییم که پشت این شبکه اجتماعی پرطرفدار نشسته است. الگوریتم اینستاگرام براساس یادگیری ماشین کار می‌کند. به عبارتی، هوش مصنوعی آن در هر لحظه داده‌های میلیون‌ها کاربر از سرتاسر جهان را تحلیل می‌کند تا بداند برچه اساس باید محتواهای جدید را به آن‌ها نشان دهد. همین باعث می‌شود که الگوریتم اینستاگرام هر لحظه در حال تغییر باشد.

الگوریتم اینستاگرام چیست

برای مثال، احتمالا دقت کرده‌اید که در گذشته، اینستاگرام پست‌ها را براساس زمان انتشار آن‌ها به شما نشان می‌داد، اما حالا پست‌ها را براساس الگوی دیگری به شما نشان می‌دهد. به عبارتی الگوریتم جدید اینستاگرام دیگر به حالت وقایع‌نگاری (کرونولوژی) عمل نمی‌کند. بلکه عامل‌های دیگری مانند علاقه شما به موضوع پست، میزان ارتباط شما با صاحب حساب کاربری و … در زودتر نشان داده شدن پست به شما موثرتر هستند.

چند نکته مهم درباره الگوریتم جدید اینستاگرام

۱- تفاوت ویدیو و تصویر

بسیاری فکر می‌کنند اگر بیشتر از تصویرهای ثابت، محتواهای ویدیویی منتشر کنند، اینستاگرام آن‌ها را بیشتر به مخاطبان نشان خواهد داد. پس از پخش شایعات در این زمینه، اینستاگرام با توضیحاتی به این شایعه پایان داد. ویدیو و تصویر از نظر الگوریتم اینستاگرام نسبت به هم برتری ندارند.

تقاوت ویدئو و تصویر در الگوریتم اینستاگرام

اینستاگرام تلاش می‌کند محتوایی را به شما نشان بدهد که کاربران زمان بیشتری را برای دیدن آن صرف کرده‌اند. محتواهای ویدیویی طولانی‌تر هستند و کاربران زمان بیشتری روی آن‌ها مکث می‌کنند. اگر تفاوتی میان ویدیو و تصویر وجود دارد، از رفتار کاربران ناشی می‌شود.

بیشتر بخوانید:

آموزش اینستاگرام

۲- تعامل (اینتراکشن) فیک

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ می‌تواند مواردی مانند استفاده از بات برای جمع کردن لایک و کامنت را شناسایی کند. پس تا حد امکان برای جذب فالوورهای واقعی تلاش کنید!

۳- طول کامنت

مهم نیست که کامنت‌ها شامل چند پاراگراف باشند یا تنها یک اموجی. تمام کامنت‌ها صرف نظر از طولشان ارزش یکسانی برای الگوریتم اینستاگرام دارند و به عنوان اینتراکشن محسوب می‌شوند.

الگوریتم اینستاگرم - الگوریتم جدید اینستاگرام

۴- نوع اکانت‌

اگر برای تغییر اکانتتان از شخصی به بیزنسی تردید دارید، این تردید را کنار بگذارید. اینستاگرام رسما اعلام کرده است که الگوریتمش تفاوتی میان انواع اکانت‌ها قائل نمی‌شود. به عبارتی، نوع اکانتی که دارید به خودی خود روی میزان نشان داده شدن محتوای شما به کاربران تاثیری ندارد.

لگوریتم جدید اینستاگرام

بار دیگر در اینجا مسئله رفتار کاربران در میان است. اگر شما صاحب یک اکانت بیزنسی باشید اما کاربران مرتب با شما تعامل داشته باشند، همچنان در صدر محتواهای اینستاگرام آن‌ها خواهید بود.

۵- ۳۰ دقیقه اول

شایعه ۳۰ دقیقه اول به مدت چند سال وجود داشت، تا این که اینستاگرام به این شایعه پاسخ داد. براساس این شایعه، میزان تعاملی که یک پست در نیم ساعت اول بعد از پست شدن دارد، در تعیین جایگاه آن در فید برای الگوریتم اینستاگرام مهم است.

الگوریتم اینستاگرم

اینستاگرام این شایعه را رد می‌کند. به عبارت دیگر، اگر پست شما در دقایق اول چندان دیده نشود، باعث نمی‌شود که اینستاگرام آن را به فالوورهای پیگیر شما نشان ندهد.

هرچند باید زمان پست کردن را در نظر داشته باشید. نکته‌ای که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ برای فید

اگر می‌خواهید الگوریتم جدید اینستاگرام را شکست بدهید، ابتدا باید بدانید این الگوریتم برچه اساس کار می‌کند. در اینجا چند نکته مهم درباره الگوریتم اینستاگرام را ذکر می‌کنیم.

الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ تغییرات چندانی نسبت به سال ۲۰۲۰ نداشته است. با این وجود، دانستن مواردی که اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ به آن‌ها اهمیت می‌دهد به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر با این شبکه اجتماعی کار کنید.

به گفته سایت later قوانین اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ به ترتیب به موارد زیر اهمیت می‌دهند و براساس آن‌ها میزان موفقیت یک پیج اینستاگرامی را می‌سنجند:

۱- علاقه: الگوریتم اینستاگرام پیش‌بینی می‌کند که شما چقدر به محتوای یک پست اهمیت می‌دهید.

این که چه کسانی را فالو می‌کنید و چه مطالبی را لایک می‌کنید بر ترتیب نشان دادن پست‌ها در فید اهمیت دارد. اینستاگرام تلاش می‌کند حدس بزند شما چه مطالبی را می‌پسندید و همان‌ها را در بالای فید به شما نشان می‌دهد. به عبارتی، ترتیبی که پست‌ها در اینستاگرام چیده می‌شوند برآیندی از رفتارهای گذشته شما در این شبکه اجتماعی است. کسانی که با آن‌ها در ارتباطید، محتواهایشان را بیشتر لایک می‌کنید، شما را در پست‌ها بیشتر تگ می‌کنند و نوع پست‌هایی که با آن‌ها تعامل دارید در این مورد موثر هستند.

 

نوع اکانت‌هایی که دنبال می‌کنید، پست‌هایی که لایک، سِیو یا شِیر می‌کنید یا زیر آن‌ها کامنت می‌گذارید برای الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ مهم است.

در واقع اینستاگرام سعی می‌کند بفهمد شما بیشتر از هرچیز به چه محتوایی علاقه دارید و آن را بالاتر از بقیه محتواها در فید به شما نمایش می‌دهد.

از طرف دیگر، اینستاگرام براساس نوع تعاملی که شما با پست‌ها دارید  محاسبه می‌کند که میزان علاقه شما به آن موضوع چقدر است. به عبارتی، در جدیدترین قوانین اینستاگرام انواع تعامل‌ها «وزن» دارند.

از طرف دیگر، اینستاگرام براساس نوع تعاملی که شما با پست‌ها دارید  محاسبه می‌کند که میزان علاقه شما به آن موضوع چقدر است. به عبارتی، در جدیدترین قوانین اینستاگرام انواع تعامل‌ها «وزن» دارند.

براساس الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ تعامل چگونه محاسبه می‌شود؟

برای عکس‌ها، کامنت، شِیر و لایک مهم‌ترین فاکتورهای اندازه‌گیری تعامل محسوب می‌شوند. هرچند به خاطر این که اینستاگرام بیش از یک سال است که تعداد لایک‌ها را پنهان می‌کند، گزینه سِیو را می‌توانید جایگزین لایک حساب کنید.

برای ویدیوها گزینه view اهمیت خاصی پیدا می‌کند.

دانستن اهمیت این فاکتورها کمک می‌کند تا بدانید طراحی پست‌ها و کپشن‌ها را به چه شکلی انجام بدهید و مخاطب را به انجام کدام یک از این تعامل‌ها بیشتر تشویق کنید.

۲- الگوریتم اینستاگرام رابطه شما را با فالوورها تعیین می‌کند.

اینستاگرام سعی می‌کند از روی نوع تعامل شما با افراد، حدس بزند چه کسانی به شما نزدیک‌تر هستند و مطلب همان افراد را به شما نشان بدهد. به عنوان مثال، اگر روی عکس‌های شخص خاصی زیاد کامنت بدهید یا زیاد تگ بشوید، از نظر اینستاگرام آن شخص احتمالا عضوی از خانواده یا دوستان نزدیک شماست.

در نقطه مقابل، احتمالا متوجه شده‌اید که با فالو کردن یک شخص جدید، اینستاگرام در ابتدا تعداد زیادی از محتواهای او را به شما نشان می‌دهد. در صورتی که شما تعاملی با این محتوا برقرار نکنید، الگوریتم اینستاگرام حدس می‌زند که این فرد از جمله اشخاص نزدیک به شما نیست. در نتیجه محتواهای او را قسمت‌های انتهایی فید انتقال می‌دهد.

توماس دیمسون، یکی از مهندس‌های نرم‌افزار شاغل در اینستاگرام، در این مورد می‌گوید:

در ابتدا الگوریتم اینستاگرام تنها براساس زمان کار می‌کرد. اما پس از مدتی متوجه شدیم که این الگوریتم باعث می‌شود کاربرها خیلی اوقات از اتفاق‌های مهم و پست‌های دوستان و اطرافیان نزدیکشان جا بمانند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم الگوریتم را به سمتی ببریم که براساس نوع رابطه یک کاربر با سایر کاربران کار کند.

به گفته همین عضو تیم اینستاگرام، الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ براساس این سه فاکتور تخمین می‌زند که شما با چه کسانی رابطه نزدیک‌تری دارید:

 • افرادی که محتوایشان را مرتب لایک می‌کنید
 • افرادی که به آن‌ها دایرکت می‌دهید
 • افرادی که نام و آی دی آن‌ها را سرچ می‌کنید
 • افرادی که آن‌ها را در زندگی واقعی می‌شناسید

۳- الگوریتم اینستاگرام به زمان اهمیت می‌دهد.

فید اینستاگرام دیگر به ترتیب زمانی چیده نمی‌شود. با این حال، الگوریتم جدید اینستاگرام زمان پست شدن محتوا را به عنوان یکی از عامل‌های نشان دادن محتوا به مخاطب در نظر می‌گیرد. اینستاگرام همیشه تلاش می‌کند تا جدید‌ترین محتواها را به شما نشان دهد. پس اگر می‌خواهید در اینستاگرام موفق شوید یک تقویم محتوایی برای مطالب اینستاگرام تدوین کنید.

یکی از راه‌های شکست دادن الگوریتم جدید اینستاگرام این است که شما زمان بهینه برای پست کردن را بدانید.

زمان بهینه آن زمانی است که بیشترین تعداد از کاربرهای شما در اینستاگرام فعال هستند.

این زمان با بررسی طولانی مدت کاربرها و آزمون و خطا در زمان گذاشتن پست به دست می‌آید. یک راه مناسب این است که شما براساس پرسونای مخاطب، زمان فعال بودن مخاطبان در اینستاگرام را حدس بزنید. مثلا اگر مخاطبان شما کارمند هستند، احتمال در ساعت ناهار (۱۲ تا ۲ بعد از ظهر) و شب (ساعت ۸ تا ۱۰ شب) بیشتر امکان دارد اینستاگرامشان را چک کنند. پس احتمالا این دو زمان، زمان‌های بهینه شما برای پست گذاشتن هستند.

ممکن است به این نتیجه برسید که تنها یکی از این دو بازه زمانی برای شما مناسب هستند یا حتی ممکن است هیچ یک از آن‌ها مناسب نباشند. در اینجا، بهتر است دوباره به حدس زدن و حتی شاید بازبینی پرسونا بپردازید.

۴- الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ میزان استفاده شما از اپلیکیشن را مورد نظر قرار می‌دهد.

در روز چقدر و چندبار اینستاگرام را باز می‌کنید؟

آیا تابه حال شده است که بعد از یک روز طولانی اینستاگرام را باز کنید و با حجم زیادی از پست‌ها مواجه شوید؟ دفعه بعد که این اتفاق افتاد، دقت کنید که ساعت این پست‌ها الزاما به ترتیب نیستند!

واقعیت این است که هرچه شما در یک روز به تعداد دفعه‌های بیشتری اینستاگرام را چک کنید، ترتیب زمانی پست‌ها منظم‌تر خواهد بود.

تعداد دفعه‌های بازدید شما از اینستاگرام روی محتوایی که می‌بینید تاثیر دارد. چرا که اینستاگرام تلاش می‌کند در هر بازدید به شما جدیدترین محتواها را نشان بدهد و محتواهایی را که قبلا دیده‌اید دیگر در بالای فید نمایش ندهد.

این نکته برای مخاطب‌های شما هم صادق است. بنابراین موقع طراحی استراتژی برای اینستاگرام مارکتینگ، این موضوع را هم در نظر داشته باشید که مخاطب‌های شما احتمالا چندبار در روز به این شبکه اجتماعی سر می‌زنند.

بیشتر بخوانید:

سایز پست اینستاگرام

۵- الگوریتم اینستاگرام به تعداد فالووینگ‌های شما اهمیت می‌دهد.

چند نفر را در اینستاگرام فالو می‌کنید؟ هرچه تعداد فالووینگ‌های شما بالاتر باشد، دست اینستاگرام در انتخاب محتوا بازتر است. به همین دلیل است که با یک دور باز کردن اینستاگرام، پست‌های تمام فالووینگ‌هایتان را نمی‌بینید.

هرچه اکانت‌های بیشتری را فالو کنید، پست‌های بیشتری را از قلم خواهید انداخت. این بخش از الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ باعث می‌شود که فالووینگ‌های «روح» شما خودبه‌خود حذف بشوند؛ چرا که اینستاگرام تلاش می‌کند فعال‌ترین اکانت‌ها را به شما نشان بدهد. هرچه اکانتی کمتر فعالیت کند از نظر اینستاگرام ارزش کمتری دارد که آن در میان فالووینگ‌های فعال شما قرار بدهد.

۶- مدت زمان استفاده یا Usage: برای الگوریتم اینستاگرام مهم است که شما چقدر در اینستاگرام می‌چرخید

مدت زمانی که در اینستاگرام سپری می‌کنید هم در محتواهایی که می‌بینید تاثیر دارد. هرچه بیشتر در اینستاگرام زمان بگذارنید، تعداد محتواهای جدید کمتر می‌شوند و در نهایت به نقطه‌ای می‌رسید که هیچ محتوای جدیدی را ندیده باقی نگذاشته‌اید!

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ برای استوری

الگوریتم استوری اینستاگرام تا حد زیادی مانند الگوریتم اینستاگرام در فید عمل می‌کند؛ هرچند در اینجا زمان انتشار استوری مهم‌تر است.

استوری بر دو پایه‌ی توجه به زمان و رابطه شما با کاربر کار می‌کند. به عبارتی جدیدترین استوری‌ها و استوری کسانی که فکر می‌کند کاربر با آن‌ها رابطه نزدیک‌تری دارد، جلوتر نمایش می‌دهد.

اینستاگرام تلاش می‌کند تا جدید‌ترین استوری‌ها را به شما نمایش بدهد. اگر با چند اکانت تعامل بالا دارید و آن اکانت‌ها به صورت منظم محتوا تولید می‌کنند، احتمالا همیشه آن‌ها را در صدر استوری‌های خود خواهید داشت.

بیشتر بخوانید:

سایز استوری اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ برای اکسپلور

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ برای این دو قسمت تا حد زیادی شبیه به الگوریتم اینستاگرام برای فید است؛ با این تفاوت که در فید پست‌ از اکانت‌هایی به شما نمایش داده می‌شود که آن‌ها را دنبال می‌کنید در حالی که در اکسپلور، پست‌هایی از اکانت‌های جدید و ناشناس خواهید دید.

اکسپلور شما احتمالا با اکسپلور دوست صمیمی‌تان بسیار متفاوت خواهد بود. چرا که الگوریتم اینستاگرام تلاش می‌کند تا این صفحه را برای هر کاربر تا حد امکان شخصی‌سازی کند.

هدف اکسپلور این است که محتواهای احتمالا دلخواه کاربر را به او پیشنهاد بدهد. اگر درباره موضوع یا هشتگی در اینستاگرام سرچ کرده‌اید، شکی نیست که به زودی محتواهای مربوط به آن هشتگ را در صفحه اکسپلور خواهید دید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید پست «اکسپلور اینستاگرام چیست؟» را بخوانید.

قابلیتی که به اکسپلور اینستاگرام اضافه شده است، استفاده از کلمات کلیدی برای سرچ به جای هشتگ است. این قابلیت باعث شده که اکسپلور اینستاگرام کمی به سرچ گوگل نزدیک‌تر بشود و تجربه کاربری بهتری را برای کاربرها رقم بزند.

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ برای IGTV

IGTV یکی از امکانات جدیدتر اینستاگرام است و به همین دلیل نحوه عمل کردن الگوریتم اینستاگرام در آن کاملا شناخته‌شده نیست. با این وجود احتمالا IGTV نیز از الگوریتمی مشابه الگوریتم فید پیروی می‌کند. در حال حاضر سه دسته در IGTV اینستاگرام وجود دارد:

For you

دسته‌بندی است که مخصوص شما طراحی شده. الگوریتم اینستاگرام ویدیوهای داخل این کانال را براساس کسانی که شما فالو می‌کنید و نوع تعاملات شما با انواع محتوا می‌سازد.

Following

شامل گلچینی از ویدیوها است که فالووینگ‌های شما در اینستاگرام تماشا می‌کنند.

به ویدیوهای ترند و محبوب میان تمام کاربران اینستاگرام اختصاص دارد.

چند ترفند برای شکست دادن الگوریتم های اینستاگرام

توصیه ما این است که به جای تلاش برای شکست دادن الگوریتم اینستاگرام، سعی کنید آن را درک کرده و براساس معیارهای آن رفتار کنید. در ادامه چند مورد را معرفی می‌کنیم که رشد پیج اینستاگرام شما کمک خواهد کرد:

۱- انتشار منظم محتوای باکیفیت

یک تقویم محتوایی برای اینستاگرام تنظیم کنید و به آن وفادار باشید. اگر در زمان‌های منظم اقدام به انتشار محتوا بکنید، اعتماد الگوریتم اینستاگرام را به دست خواهید آورد. همچنین به کیفیت محتوا دقت کنید. محتواهای اختصاصی و باکیفیت بالا به اینستاگرام نشان می‌دهند که حساب کاربری شما یک حساب حرفه‌ای است. بنابراین اینستاگرام به شما اهمیت بیشتری خواهد داد.

انتشار محتوا را تنها به فید اینستاگرام محدود نکنید. انتشار استوری به صورت منظم نیز می‌تواند تاثیر بسزایی در وضعیت اکانت اینستاگرام شما ایجاد کند. بسیاری از کاربران وقت بیشتری را به چک کردن استوری اختصاص می‌دهند و فید را زیاد بالا پایین نمی‌کنند. پس این ویژگی مهم اینستاگرام را فراموش نکنید.

برای داشتن برنامه انتشار منظم در اینستاگرام، خوب است که یک تقویم محتوایی داشته باشید. اگر می‌خواهید درباره تقویم محتوایی بیشتر بخوانید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله تقویم محتوا آکادمی اینفوگرام را مطالعه کنید.

۲- ایجاد تعامل

هرچه تعامل بیشتری با کاربران ایجاد کنید، ارزش کارتان در نظر الگوریتم اینستاگرام بیشتر خواهد بود. ترغیب کردن کاربران به گذاشتن کامنت پای پست‌ها (برگزاری مسابقه، ایجاد سوال و …) یک راه مناسب برای ایجاد تعامل است.

از قدرت استوری در ایجاد تعامل غافل نشوید. استوری‌های اینستاگرام امکانات مختلفی از جمله گذاشتن کوییز، سوال، نظرسنجی و … را ایجاد کرده است. تمام این امکانات کاربران را به واکنش نشان دادن و ایجاد تعامل ترغیب می‌کند.

استفاده از کال تو اکشن می‌تواند در ایجاد تعامل بسیار مفید باشد. انواع کال تو اکشن‌ها برای اینستاگرام عبارتند از:

 • ورق بزنید (برای پست‌های اسلایدی)
 • سیو کنید
 • شِیر کنید / برای دوستانتان بفرستید
 • لینک را بالا بکشید (برای استوری)
 • کامنت بگذارید
 • برای ثبت نام کلیک کنید

۳- محتواهای اسلایدی و ویدیویی

الگوریتم اینستاگرام به مدت زمانی که کاربران برای مشاهده محتواهای شما صرف می‌کنند اهمیت می‌دهد. پس باید راهی پیدا کنید تا این مدت زمان را افزایش بدهید.

ساخت پست‌های تشکیل‌شده از چند اسلاید یک راه مناسب برای نگاه داشتن کاربران روی پست‌ است. این پست‌ها به دلیل محتوای دنباله‌دارشان باعث می‌شوند کاربر زمان طولانی‌تری را صرف آن‌ها کند.

محتواهای ویدیویی نیز در این میان موثر هستند. یک راه مناسب برای به اشتراک گذاشتن محتوای ویدیویی و استفاده از امکانات اینستاگرام، استفاده از IGTV است. می‌توانید یک پیش‌نمایش یک دقیقه‌ای را در فید نمایش بدهید تا مخاطبان برای تماشای فایل کامل به IGTV بروند. بدین ترتیب الگوریتم اینستاگرام به تدریج در IGTV نیز جایگاه مناسبی به شما اختصاص می‌دهد.

۴- زمان انتشار محتوا

سعی کنید بفهمید فالوورهای شما چه زمانی بیشتر فعال هستند و همان زمان را به پست کردن محتوا اختصاص بدهید. با این کار، احتمال دیده شدن پست‌های شما و تعامل مخاطبان بیشتر خواهد شد. به یاد داشته باشید که مخاطبان هر برند رفتار مشابهی ندارند. بعضی بین ۳ تا ۵ بعد از ظهر بیشتر به اینستاگرام سر می‌زنند و بعضی آخر شب. پس زمان انتشار محتوا را با توجه به پرسونای مخاطب تعیین کنید.

 

۵- هشتگ‌ ها

استفاده درست از هشتگ‌ّها می‌تواند یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای شکست دادن الگوریتم اینستاگرام باشد. نکات استفاده از هشتگ عبارتند از:

 • از هشتگ‌ های صحیح و مرتبط استفاده کنید تا افراد درست و مرتبط بتوانند پست‌های شما را ببینند. استفاده از هشتگ‌های نامرتبط از نظر الگوریتم اینستاگرام باعث افت دیده شدن شما خواهد بود.
 • از تعداد مناسبی هشتگ استفاده کنید. استفاده بیش از حد از هشتگ‌ها نتیجه منفی دارد.
 • قبل از انتخاب هشتگ، آن را سرچ کنید. به‌خصوص به پیج رقیبانتان سر بزنید تا ببینید از چه هشتگ‌ّهایی استفاده کرده‌اند.

۶- انتشار دوباره محتواها

خوب است که هر از گاهی محتواهای پربازدیدتان را دوباره منتشر کنید. این کار توجه دوباره مخاطب‌های قدیمی را به شما جلب خواهد کرد. همچنین مخاطب‌های جدیدی نیز از این راه پیدا می‌کنید.

۷- تحلیل اینستاگرام

با ارتقای اکانت اینستاگرام به اکانت بیزنسی، این امکان را خواهید داشت که به صورت رایگان به تحلیل اینستاگرامتان بپردازید. اگر می‌خواهید بر الگوریتم اینستاگرام پیروز شوید، چک کردن مرتب تحلیل‌ها را فراموش نکنید. این تحلیل‌ها به شما خواهند گفت که در زمینه‌های مختلف مانند استفاده از هشتگ، انواع محتوا و … چقدر موفق عمل کرده‌اید.

همچنین می‌توانید از سایت‌هایی مانند tanke.fr به صورت رایگان برای تحلیل اینستاگرام استفاده کنید.

چرا الگوریتم اینستاگرام بعضی پست و اکانت ها را حذف می‌کند؟

گاهی پیش می‌آید که بعد از پست یا استوری کردن محتوایی، با هشدار اینستاگرام و حذف شدن آن مواجه شوید. حتی ممکن است اینستاگرام اکانت خود شما را هم تعلیق کند!

برای این که الگوریتم اینستاگرام پست شما را حذف نکند، خوب است یک نگاه کلی به شرایط استفاده از اینستاگرام بیاندازید. به طور کلی اینستاگرام نسبت به محتواهای زیر حساس است و امکانش زیاد است که در صورت تشخیص، آن‌ها را حذف کند:

 • تصاویری که برهنگی (Nudity) در آن‌ها وجود دارد از خط قرمزهای مهم اینستاگرام هستند. اگر به هر دلیلی محتوایی که منتشر می‌کنید شامل صحنه‌های برهنه است، باید آن‌ها را برای استفاده در اینستاگرام سانسور کنید.
 • استفاده از عکس‌های دارای کپی رایت بدون رعایت کپی رایت آن‌ها و ذکر نام عکاس یا طراح تصویر باعث حذف آن‌ محتوا از اینستاگرام می‌شود الگوریتم اینستاگرام به انتشار محتوای دارای کپی رایت به‌خصوص در پیج‌های بیزنسی بسیار حساس است.
 • هرگونه استفاده از بات و گذاشتن کامنت‌های اسپم زیر پست‌های دیگران اینستاگرام را نسبت به اکانت شما حساس می‌کند. اگر اینستاگرام حس کند که شما از بات استفاده می‌کنید اکانت شما را حذف خواهد کرد. پس فکر استفاده از کامنت‌های اسپم و بات را از سرتان بیرون کنید.

توصیه اینستاگرام برای اینفلوئنسرها در سال ۲۰۲۱

اینستاگرام همچنین توصیه‌هایی مخصوص اینفلوئنسرهای اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ دارد که باعث رشد پیجشان می‌شود. این توصیه‌ها را می‌توانید برای پیج بیزنسی‌تان هم استفاده کنید. به گفته اینستاگرام، حجم محتواهای بهینه برای انتشار هفتگی در سال ۲۰۲۱ عبارت است از:

 • ۳ پست در هفته (شامل ویدیوهای reel و IGTV هم می‌شود)
 • ·        ۸ تا ۱۰ استوری در هفته (حداقل ۱ یا ۲ استوری در روز)
 • ·        ۴ تا ۷ ویدیو Reel
 • ·        ۱ تا ۳ ویدیوی IGTV  (شامل لایو هم می‌شود)

فراموش نکنید که برای شکست دادن الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ علاوه بر حجم محتواها، باید ۶ فاکتوری که گفتیم را هم رعایت کنید!

الگوریتم اینستاگرام همواره در حال تغییر است. چیزی که مسلم است این است که نحوه تعامل شما با مخاطبان همیشه در جایگاه شما تاثیر خواهد داشت. پس تا حد امکان سعی کنید با مخاطبان در تماس بمانید و آن‌ها را خوشحال نگه دارید.

بهتر است ابتدا پرسونا مخاطبان خود را مشخص کنید. یک استراتژی محتوا بر اساس پرسونا بچینید. در انتها به کمک تقویم محتوا و توجه به الگوریتم‌های اینستاگرام پست‌ها را منتشر کنید. توجه به روانشناسی رنگ نیز به جلب توجه مخاطبان کمک کمک می‌کند.

سوالات متداول درباره الگوریتم اینستاگرام

الگوریتم های اینستاگرام چگونه کار می‌کنند؟

الگوریتم اینستاگرام به کمک هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین کار می‌کند. این الگوریتم با دریافت اطلاعات کاربران و آنالیز رفتار آنها همواره در حال تغییر است. این تغییرات در جهتی است که کاربران بهترین تجربه کاربری را داشته باشند.

 

در چه صورتی توسط الگوریتم اینستاگرام جریمه خواهید شد؟

در صورتی که الگوریتم اینستاگرام متوجه خرید فالوور، لایک، و کامنت تقلبی شود صفحه متقلب جریمه خواهد شد. به علاوه استفاده از هشتگ‌های غیرمرتبط یا بیش از حد تکراری نیز می‌تواند موجب جریمه موقتی شود.

 

چطور الگوریتم اینستاگرام را شکست دهیم؟

با انتشار محتوای با ارزش و باکیفیت به صورت منظم در زمان مناسب، انتشار ویدئو یا تصاویر اسلایدی، تعامل بیشتر با سایرین، استفاده از هشتگ و … می‌توان در جهت هدف الگوریتم اینستاگرام که همان تجربه خوب کاربران است حرکت کرد.

 

چطور پست‌هایمان را وارد اکسپلور اینستاگرام کنیم؟

الگوریتم اکسپلور اینستاگرام برای هر کاربر متفاوت عمل می‌کند. در واقع هر چه کاربر و فالورهایش پست‌های خاصی را لایک کنند آن قبیل پست‌ها در اکسپلور بیشتر نمایش داده می‌شود. بهترین نوع محتوا، محتوای ویدئویی است زیرا طرفداران بیشتری دارد.

171 نظرات
 1. شنو می گوید

  عالی بود سپاسگزارم.

 2. :) می گوید

  سلام چطور میتونم بدون اینکه بلاک بشم تا روزی ۲۰۰۰ دایرکت بفرستم؟

  1. سجاد بیگی می گوید

   سلام. هر شبکه اجتماعی محدودیت مشخصی برای ارسال پیام در دایرکت و طول روز داره. برای بعضی از شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر این محدودیت کمتر و برای اینستاگرام بیشتره. در اینستاگرام حداکثر تعداد پیامی که می‌شه ارسال کرد بین ۵۰ تا ۱۰۰ پیام بسته به شرایط اکانت شما و تشخیص ربات‌های اینستاگرام متفاوته. البته همین تعداد پیام هم ممکنه دردسر ساز بشه و بهتره بیشتر از ۱۵ الی ۲۰ پیام در طول روز ارسال نکنید. پیام‌هایی هم که ارسال می‌شه سعی کنید متنش رو هر بار تغییر بدید و مثل هم نباشن تا اسپم تشخیص داده نشن. در مجموع متاسفانه راهی نداره که بشه در طول روز ۲۰۰۰ دایرکت ارسال کرد. پیشنهاد ما همون روزی ۲۰ پیام با متن‌های متفاوته تا خدایی نکرده مشکلی برای اکانتتون پیش نیاد و شامل جریمه‌های اینستاگرم نشید. می‌تونید برای بازاریابی از ایمیل افراد استفاده کنید. در تعداد کامنت‌هایی هم که می‌گذارید دقت کنید، چرا که تعداد بالای کامنت‌ هم می‌تونه رفتار رباتی از طرف اینستاگرام تشخیص داده بشه. موفق باشید.

 3. رامین می گوید

  ممنون شیرین.

 4. Hgj می گوید

  سلام
  اگر یه اکانت رو به مدت طولانی مثلا دو سه سال کسی لاگین نکنه خود اینستا اونو دیلیت میکنه؟
  ممنون از سایت خوبتون

 5. HoE می گوید

  سلام
  اگر یه اکانت رو به مدت طولانی مثلا دو سه سال کسی لاگین نکنه خود اینستا اونو دیلیت میکنه؟تقریبا بعد از چه مدتی که غیر فعال باشیم اینستا گرام اکانت رو حذف میکنه؟
  ممنون از سایت خوبتون

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام. زمان دقیقی برای حذف اکانت غیرفعال در اینستاگرام تعریف نشده. اگر دی اکتیو کرده باشید ممکنه بعد از یه مدتی (بالای ۶ ماه) اینستاگرام اون رو حذف کنه. اما اصولا سعی می‌کنه با فرستادن ایمیل به کاربر اون رو به فعالیت دوباره تشویق کنه.

 6. حمید می گوید

  سلام
  من چنتا اکانت اینستا داشتم الان آیدی یکی رو فراموش کردم.ولی رمزش رو یادمه برای اینکه بتونم وارد اکانتم بشم چه راهکاری هست؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   از ایمیل یا شماره تلفنی که با استفاده از اون اکانت رو ساختید می‌تونید یوزرنیم رو بازیابی کنید. گزینه forgot password رو بزنید و درخواست کنید که پسورد جدید به ایمیلتون ارسال بشه. در این ایمیل آیدی شما هم ذکر شده.

 7. حمید می گوید

  سلام
  با کمک آی پی گوشی نمیشه اکانتی رو که داشتم پیدا کنم؟
  چون یوزرنیم رو فراموش کردم و ایمیل رو هم دلیلت کردم

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   اگر دی اکتیو کردید خیر امکانش نیست

 8. حمید می گوید

  دی اکتیو نکردم فقط لاگ اوت کردم.
  ایمیل،شماره تلفن و آیدی رو هم ندارم
  میشه از طریق آی پی اکانت رو برگردوند؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   از طریق آی پی فکر نمی‌کنم بتونید. از دوستانی که شما رو فالو داشتن بخواید که نام آیدی رو به شما بگن یا لیست فالوورهای پیج‌هایی که قبلا فالو داشتید رو بگردید تا آیدیتون پیدا بشه

 9. افشین می گوید

  سلام وقت بخیر. اینستاگرام اکانت منو غیرفعال کرده و نمیتونم وارد اکانتم بشم و پیغامی مبنی بر اینکه “شما قوانین اینستاگرام را رعایت نکردید” واسم نمایش داده میشه درحالیکه اکانت من شخصی بوده و فقط استفاده روزمره مثل چت و…… ازش داشتم. چجوری میتونم اکانتم رو برگردونم. ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام. این که اینستاگرام اکانت شنا رو دی اکتیو کنه ارتباطی با بیزنس یا شخصی بودن اکانت شما نداره. احتمالا به یکی از محتواهایی که منتشر کردید ایراد گرفته و به همون خاطر شما رو ساسپند کرده. برای این که اینستاگرامتون رو دوباره فعال کنید باید از کامپیوتر استفاده کنید و به خود اینستاگرام اعلام کنید که اکانتتون تعلیق شده و شما مایلید دلیلش رو بدونید و اکانت رو برگردونید. در پست «آموزش برگرداندن اکانت غیرفعال اینستاگرام» مراحل این کار را به صورت کامل شرح دادیم.

 10. متین می گوید

  سلام خسته نباشید
  راهی هست که کامنتم دیده بشه اگه هر راهی هست بهم معرفی کتید و بگید چه کار کنم زیاد کامنت می‌ذارم محدودیت نگیرم

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   اگر با تعداد بالا و پشت سر هم کامنت می‌ذارید طبعا کاربرها و خود اینستاگرام شما رو به عنوان اسپمر شناسایی می‌کنن پس این کار رو نکنید و کامنت‌های اسپم نذارید. در مورد دیده شدن هم با همون گذاشتن کامنت سایرین شما رو می‌بینن نیاز به انجام کار خاصی نیست. هدف شما از کامنت گذاشتن دقیقا چیه؟

 11. آران می گوید

  سلام
  پیج های قدیمی اینستاگرام با پیجهای جدید بینشون تفاوتی هست یه مطلبی خونده بودم که اینستاگرام پیجهای قدیمی رو خیلی بیشتر نمایش میده به کاربرای اینستا

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام. ببینید الگوریتم اینستاگرام براساس یک چیز کار می‌کنه: میزان تعامل مخاطب با محتوای یک اکانت
   اگر می‌بینید محتوای یک پیج قدیمی نسبت به یک پیج جدید بیشتر نشون داده میشه به دلیل اینه که اون پیج قدیمی جایگاه خودش رو بین مخاطب‌ها پیدا کرده و به صورت پیوسته تعامل باهاش صورت می‌گیره؛ در صورتی که پیج جدید قطعا در یک زمان کوتاه نمی‌تونه تعامل خیلی بالایی جذب کنه.
   پس به دلیل میزات تعامله و ارتباط مستقیمی با تاریخ باز شدن پیج نداره

 12. Atefeh می گوید

  سلام خانم شاطر زاده ممنونم بابت توضیحات کامل و مفیدی که دادین
  اینستا ۳ بار برای ۳ تااز پست هایم که مربوط به تولید و فروش ماسک بود هشدار داد الان ترسیدم پست بزارم که پیجم رو حذف نکنه!!
  میشه راهنمایی کنید که دیگ چه پست هایی رو نباید بزارم که پیجم حذف نشه؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام. راستش من بدون دیدن محتوای شما نمی‌تونم نظر قطعی بدم.
   حدس من اینه که شما از عکس‌های آماده و دارای کپی رایت در پیج بیزنسی استفاده کردید و اینستاگرام به همین دلیل بهتون هشدار داده. یا باید عکاسی رو خودتون انجام بدید یا عکس‌هایی رو استفاده کنید که کپی رایت نداشته باشن.
   به طور کلی اینستاگرام به محتوایی که کپی رایتش رعایت نشده باشه، برهنگی در اون وجود داشته باشه یا به نوعی ترویج خشونت و تروریسم تشخیصش بده واکنش نشون میده و پست رو حذف می‌کنه

 13. Atefeh می گوید

  سلام خانم شاطر زاده ممنونم بابت توضیحات کامل و مفیدی که دادین
  یه سوال دارم ممنون از کمکتون.
  اینستا ۳ بار برای ۳ تااز پست هایم که مربوط به تولید و فروش ماسک بود هشدار داد الان ترسیدم پست بزارم که پیجم رو حذف نکنه!!
  میشه راهنمایی کنید که دیگ چه پست هایی رو نباید بزارم که پیجم حذف نشه؟

 14. حسین می گوید

  سلام و درود
  من دو هفته هست که پیج رو ساختم و فعالیت دارم هر روز یک پست میزارم و توی هر پست ۲۰ نفر تگ میکنم.
  الان نمیتونم کسی رو تگ کنم و وقتی پست رو ارسال میکنم، ارور میده و پست بدون تگ ها منتشر میشه.
  خیلی تو اینستا نیستم و تو قسمت نمایش فعالیت در اینستا زده هر روز پنج دقیقه.
  و اینم بگم، کسایی که تگ میکنم فالو کردم. و فعالیتی به عنوان فالو .آنفالو ندارم

  ممنون از راهنماییتون

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام. واقعیتش اینه که الگوریتم اینستاگرام کاری که شما کردید رو به عنوان «ایجاد مزاحمت» در نظر گرفته و به نظرش شما «اسپمر» هستید. احتمالا فالووینگ‌های شما هم زیاد دل خوشی از این کار ندارن. تعداد زیادی تگ کردن در یک دوره زمانی کوتاه باعث میشه که اینستاگرام نسبت به اکانت شما حساس بشه و شما رو محدود کنه. پیشنهاد من اینه که دیگه به جز در مواردی که واقعا شخصی به پستی مرتبطه، اصلا از تگ استفاده نکنید. به جای اون، انرژی و زمانتون رو برای تولید و انتشار محتوای باکیفیت و مرتبط بذارید.
   موفق باشید

 15. حسین می گوید

  ممنون از راهنماییتون
  و یه سوال دیگه اینکه اونایی که تگ میکنیم رو باید فالو کرده باشیم یا خیر؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   شما جز در مواردی که شخصی کاملا مرتبطه به یک پست به هیچ وجه نباید تگش کنید.

 16. مهرداد می گوید

  سلام خیلی عالی ممنون
  یه سوال من یه پیچ دارم که بعضی از فالورهام دیگه نمیتونن من تو اینستاگرام ببینن یعنی تمام اطلاعت صفر نشون داده میشه ولی یه تعداد مثل سابق پیچ من دارن من باید چیکار کنم چه بلای سر پیچ من اومد

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام. ممکنه به دلیل باگ‌های خود اینستاگرام باشه
   شما احیانا از ربات استفاده نکردید؟ یا به تعداد زیادی کامنت/تگ/دایرکت استفاده نکردید؟

 17. Pari می گوید

  سلام من پست تکی میذارم دقیقه اول میره اکسپلور اما وقتی پست اسلایدی میذارم حتی یک نفر هم در اکسپلور اونو نمیبینه…چرا؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام. هیچ پستی دقیقه اول وارد اکسپلور نمیشه :ذی
   اکسپلور اینستاگرام پست‌هایی رو نمایش میده که تشحیص بده محبوب هستن. بنابراین ورود هر پست به اکسپلور مدتی طول می‌کشه
   اگر پست‌های تکی شما بیشتر از پست‌های اسلایدی وایرال میشه، نشون‌دهنده اینه که پست‌های اسلایدیتون جذابیتش کمتره و باید محتوا و شاید طراحیشون رو عوض کنید.
   موفق باشید

 18. kcr می گوید

  سلام خسته نباشید
  من چند وقته پستام نه تو هشتگا میرن نه اکسپلور نمی‌دونم مشکل از پیجه یا اینستا چیکار کنم؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام. ورودی از طریق هشتگ هر از گاهی کاهش پیدا می‌کنه مشکل خاصی نیست
   برای اکسپلور رفتن پست هم روی کیفیت و جذابیت محتوا بیشتر کار کنید. به مرور هردو مشکل درست میشن

 19. masoomeh می گوید

  سلام خانم شاطرزاده عزیز. محتواتون عالی بود،جوری بود که حوصله سربر نبود و تا انتها خوندم.سپاس. من یک مشکل اساسی دارم تو پیجم که اجوکیشن هست. مدتیه تعداد شِئر( به اشتراک گذاریها) ی پستهام رو کاملا صفر نشون میده. درحالیکه از به اشتراک گذاشته شدنِ حداقل ۱۰ مورد خودم طلاع دارم. مشکل از کجاست به نظرتون ؟ پیشاپیش سپاس از پاسخگوئیتون.

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام. از لطفتون خیلی ممنونم
   ببینید اینستاگرام خیلی اوقات باگ داره و راهی نیست جز صبر کردن برای درست شدن باگ. با آپدیت نگه داشتن اپلیکیشن تا حدودی این مشکل حل میشه
   موفق باشید

 20. masoomeh می گوید

  پس شما میفرمایید که به علت باگ خودِ اینستاگرامه ؟ ایراد از پیج من نیست؟ یا احیانا ربطی به اکشن بلاک نداره؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   نه اگر مشکلی برای اکانت شما وجود داشت امکان فعالیت‌های مختلف رو نداشتید.

 21. مجتبی نجات زاده می گوید

  سلام وقتتون بخیر، ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  ببخشید پیج من شادوبن شده و قدیم فالوئر فیک داشتم ولی الان خیلی وقته نه کسیو فالو کردم و نه کسیو آنفالو، دو سه باری هم شادوبن شده بودم ولی با ایمیل و پیگیری درست شد و سعی کردم نکات رو رعایت کنم، به نظرتون چه دلایل دیگه‌ای میتونه داشته باشه؟؟ پیشاپیش خیلی ممنون از لطفتون

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   ببینید شادوبن به معنی اتفاق خاص یا بلاک شدن شما نیست. معنیش اینه که به دلایلی از جمله اونایی که خودتون گفتید، اینستاگرام تشخیص میده که کیفیت پیج شما پایینه، فالوور فیک داره، اسپم می‌کنه و … و به همین دلایل پست‌های شما رو به خیلی از افراد نشون نمیده. اگر دو سه بار این اتفاق براتون افتاده و هربار ایمیل زدید، الان دیگه جلب اعتماد اینستاگرام کار سختیه و فقط باید زمان بدید. فالوورهای فیک رو حذف کنید، به هیچ وجه فالو آنفالو نکنید و محتوای باکیفیت و منظم منتشر کنید. از فالوورهاتون هم بخواید که شما رو پروموت کنن تا به تدریج پیجتون به حالت عادی برگرده.

 22. سجاد می گوید

  سلام
  نزدیک به دو ماه هست به خاطر کم شدن بازدید از هشتگ و اکسپلور تمام مطالب فارسی و انگلیسی در مورد استفاده درست از اینستاگرام رو مطالعه کردم، متوجه شدم تقریبا ۸۰ درصد موارد رو از قبل رعایت کردم، ولی متوجه مشکل ایجاد شده نمیشم.

  روی هشتگ‌های پستهای خودم که کلیک میکنم میبینم در تاپ پستهای هشتگ پستهای صفحاتی هستند که هیچ استانداردی رو رعایت نمیکنند، هشتک های تکراری نا مربوط با تعداد زیاد و صفحاتی با فالور فیک که به راحتی میشه تشخیص داد به عنوان مثال صفحه ای با ۱۳ هزار فالور و میانگین ۱۰۰ لایک روی هر پست، چطور ممکن هست که تاپ پست ها پر از این گونه صفحات باشه ولی بازدید هشتگ من یهو از ۲۶ دسامبر به بیشتر از ده عدد نمیرسه، در صورتی که قبل از این تاریخ بیشتر از ویو فالور های خودم از هشتگ ویو می‌گرفتم!!!!
  لطفا کمک کنید، هر چی تلاش میکنم به نتیجه نمیرسم

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   ببینید شما ایده‌آل هم که پیش برید هر از گاهی به این مشکل خواهید خورد. این قوانین از طرف اینستاگرام تایید شدن فقط برای این که به شما نشون بدن چجوری «نباید» فعالیت بکنید. مشکل هشتگ و سرچ هر از گاهی برای پیج‌ها پیش میاد. صبور باشید و فعالیتتون رو ادامه بدید
   نکته آخر این که اینستاگرام تنها یکی از کانال‌های بازاریابی محتوایی و فروش برای کسب‌وکارهاست. اگر تمام انرژی رو روی اینستاگرام می‌ذارید و نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید شاید بهتر باشه یک کانال دیگه رو هم اضافه کنید.

 23. زهرا می گوید

  سلام وقتتون بخیر یه پیج دارم نزدیک ۳کا فالور داشت ولی یسالی غیر فعال بود بعد بیزینسش کردم و اسپانسر شدم به ۷کا رسید ولی به مرور بازدید هشتگ هم کم شد نزدیک به ۴۵تا پست خودم درست کردم گذاشتم ولی میره تو اکسپلور مثلا ۱۰۰نفر میبین ولی بعضیاش همینطوریم از تو اکسپلور در میاد بعضیاشون باهیمن تعداد پایین میمونن تو اکسپلور آیا پیج من مشکلی داره باید عوضش کنم یا تو همین فعالیت ادامه بدم اخع تمام کلیپارو خودم ساختم و کار سختیه برام پیجمو عوض کنم لطفا کمک کنید نمیدونم چیکار کنم

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   قرار نیست تک تک پست‌های شما حتما وارد اکسپلور بشن و بازدید فوق‌العاده‌ای بگیرن. اینطور که شما میگین فعالیت پیجتون و سرعت رشدش خوبه. در مورد هشتگ‌ها هم هر از گاهی ورودی پیج‌ها از هشتگ کم میشه و کاریش نمیشه کرد
   فعالیتتون رو ادامه بدید و ناامید نباشید

 24. رضا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  چند ماهیه که آمار هشتگ هام خیلی پایینه، علتش به نظرتون چیه
  دوم اینکه سیستم top post چطوریه

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   علت خاصی نداره اینستاگرام هر از گاهی اجازه ورودی بالا از طریق هشتگ رو نمیده

 25. خورشید می گوید

  سلام وقت بخیر
  پیج من بیزینس و صنایع دستی هست، و همش دارم سعی میکنم ارتقاء بدم، کارامو و عکسا رو
  هر روز استوری میزارم ولی هفته ای یه کار بیشتر نمیتونم آماده کنم و پست کنم
  نمیخوام عکس کارای دیگران یا پست نامربوط بزارم
  بعد یه سال ۵۰۰ تا فالور بیشتر نتونستم جمع کنم
  سعی میکنم از پیج های هنری مخاطب فالو کنم، تبلیغات دادم و…
  اما بی فایده
  پست هام اکسپلور نمیره درصورتی که دیدم پست های کیفیت پایین تر اکسپلور هستن
  از هشتگ ک اخیرا اصلا تعدادش بیشتر از ۴ _ ۵ نفر نمیرسه
  مشکل چیه؟ چیکار کنم؟
  مستأصل شدم

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   هفته‌ای یک پست برای دیده شدن در اینستاگرام خیلی کمه. تعداد پست‌هاتون رو به هفته‌ای حداقل ۳ ۴ پست برسونید. لازم نیست تمام محتواهایی که پست می‌کنید عکس از محصول شما باشه. می‌تونید یک تولیدکننده محتوا یا ادمین اینستاگرام استخدام کنید و تولید محتوا رو بهش بسپارید. گذاشتن محتواهای مرتبط و منظم خیلی بیشتر از هفته‌ای یک پست از محصول گذاشتن به پیشرفت کار شما کمک می‌کنه

 26. سرگرمی کلاب می گوید

  سلام و ارادت، من وقتی پستم میره اکسپلور، هشتگ هام از کار میفته، این جوری ک اکسپلور ب ضرره،اخه وقتایی ک هشتگا عمل میکنن بالای ۲هزار نفر از طریق هشتگ پست هامو ویو میکنن ولی وقتی میره اکسپلور ۳نفر ۵ نفر رو میاره، همه میخان پستاشون بره اکسپلور،من برعکس بیزارم، چ کنم که هشتگ پیروز شه ب اکسپلور، سپاس

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   شما در نهایت هدفتون باید موفقیت پیج باشه و متاسفانه الگوریتم اینستاگرام به سلیقه شما کاری نداره
   اگه روند رشد پیجتون خوبه ادامه بدید و با رفتن به اکسپلور کنار بیاین چون هشتگ‌ها هر از گاهی کار نمی‌کنن

 27. خورشید می گوید

  یه دنیا ممنونم از پاسخگویی تون
  اما من پول استخدام ادمین و و تولید کننده ندارم
  یه زن سرپرست خانوار هستم از اینستاگرام چشم یاری فروش دارم
  پیج های همکار هم دیدم همه از کاراشون عکس میزارن
  میشه لطفاً یکم بیشتر راهنماییم کنید
  خواهی میکنم
  من کار تابلو گلدوزی میکنم
  تابلو گلدوزی با دست، منظره، تقویم سالگرد ازدواج و تولد و… خلاصه این چیزای فانتزی
  دست هم خیلی زیاده

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   متوجه شرایطون هستم ولی به هر حال اگه می‌خواین فروش اینستاگرامی بالاتری داشته باشید باید انرژی بیشتری در این پلتفرم بذارید. اگه نمی‌تونید هزینه کنید، از دوستان و آشنایان خواهش کنید پیج شما رو معرفی کنند. یا پیج‌هایی رو پیدا کنید که کارشون معرفی کسب و کاره و با هزینه کم یا بدون هزینه معرفی می‌کنن
   یکم با نرم‌افزارهای طراحی هم آشنا بشید و پست‌های بیشتر و متنوع‌تری برای اینستاگرامتون طراحی کنید. سایر پست‌های ما درباره اینستاگرام رو اگر بخونید کمکتون می‌کنه و بهتون ایده میده

 28. محمد می گوید

  سلام بنده ناخواسته حالتی را در اینستا فعال کردم که سبب شد پستها را تا زمانی که لایک نکنم بارها و بارها به من تکراری نشان دهد راهی برای غیر فعال کردن این وضعیت وجود دارد؟
  ممنون
  در ایمیل به بنده اطلاع دهید

 29. مینا می گوید

  وقت شما بخیر، من یه بیزنس اکانت دارم و الان مشکلی که دارم این هست که توی قسمت insight کانتنت، اینتراکشن،پست و استوری اینتراکش منفی شدن، من روزی یه پست میزارم و دو الی ۳ تا استوری،به نظرشما چرا درصدای مربوط به این قسمت ها منفی شد ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام احتمالا باگ خود اینستاگرام باشه. چند روزی صبر کنید و ببینید برطرف میشه یا نه

 30. صبا می گوید

  با سلام ، من یه پیج اینستا دارم که تمام مواردی که بالا گفتید رو رعایت میکنم برای پیج و پست هام
  اصلا هم نه فالور فیک دارم نه لایک فیک نه کامنت فیک…و تعامل فالورهای خودم با پیج و پست خیلی خوب هسش …تعداد لایک ها و سیو بالاس و غیره
  اما با اینحال اینستا خیلی سخت پستهام رو به اکسپلور میبره یا اصن نمیبره و من واقعا موندم مشکل از کجاس
  چون همون طور که گفتم تعامل کاربرا با پستام خیلی هم خوبه و هیچکدومش فیک نیست …
  میشه منو راهنمایی کنید که باید چیکار کنم ؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   اگر قرار بود تک‌تک پست‌های شما به اکسپلور برن که دیگه جایی برای رقبای شما باقی نمی‌موند! اکسپلور اینستاگرام فقط یکی از کانال‌های بازاریابیه و تا یه حدی برای شما می‌تونه لید و مشتری بیاره. طبق چیزی که شما توضیح دادید روند پیجتون کاملا مناسبه و فقط کافیه همین روند رو حفظ کنید. اگر مایل به داشتن درآمد بیشتر هستید می‌تونید از کارهایی مثل تبادل، تبلیغ و اینفولئنسر مارکتینگ استفاده کنید.

 31. Svn می گوید

  سلام الگوریتم اینستا در سین های استوری چیه؟چرا همیشه بعضی افراد در اول لیست قرار دارن؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   براساس زمان دیدن استوری هستش. در عین حالا به افرادی که با شما اینتراکشن بیشتری دارن زودتر نمایش داده میشه به همین دلیل این افراد استوری شما رو زودتر از بقیه توی لیست استوری‌ها می‌بینن و سین می‌کنن

 32. رها می گوید

  سلام وقت شما بخیر من یه پیج بیزنسی دارم که محتوام دابسمش و حاشیس ولی وقتی یه پست حاشیه ایی گذاشتم بدون هیچ برهنگی ومشکلی اخطار تنفر گرفت بعد تقریبا ۸ ماه الان برا یه تبلیغم اخطار برهنگی اومده کاورش یکم مشکل داشت که با اموجی سانسورش کردم ولی اخطار اومد از پریروز امار پیجم به شدت افت کرده ممنون میشم بگید الان چیکار کنم که پیجم به روال قبل برگرده و اخطار ها حذف یا نادیده گرفته بشن واینکه پیج بعد چند بار اخطار گرفتن دیسیبل یا حذف میشه ؟

 33. رها می گوید

  سلامی دوباره وقت بخیر من یه پیج دیگه هم داشتم که بیزینسی بود اونم همون پست حاشیه ایی گذاشتم یه استوری از پویا مختاری اخطار اومد ولی چون پیجم انگلیسی بود و اولین بار بود همچین چیزی رو میدیدم نفهمیدم اخطاره پست رو پاک کردم ولی دوباره گذاشتم که دوباره بعد سه روز اخطار گرفت پاک شد ولی از اون روز که الان تقریبا ۶ ماهی میشه امار پیجم ثابت موند و ویوم کاملا افت کرد انگار از ۱۰۰ درصد۱ درصد موند چند ماهی فعالیت کردم به امید درس شدن ولی چیزی نشد یه هفته از پیج خارج شدم بازم درس نشد الانم دی اکتیوش کردم به نظرتون چیکار کنم درس بشه اصلا درست میشه یا نه ممنون میشم جوابمو بدید

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   راهی نداره باید صبور باشید و محتوایی که اینستاگرام بهش حساسه منتشر نکنید. یادتون باشه که نظر شما در رابطه با محتوا مهم نیست بلکه باید ببینید اینستاگرام به چی حساسه و همون رو منتشر نکنید

 34. کیمیا می گوید

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون .من برای دیده شدن پیجم با سه یا چهارتا پیج فیک چنتا از پستای چیج اصلیم رو شیر کردم به حدرو ۱۵ -۲۰ نفر از افراد اما کامت پستای پیج اصلیم بسته شده و برای پیج فیک ها هیچ اتفاقی نیافتاده دلیلش چی میتونه باشه چطور مشکل رو حل کنم؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   کاری که شما انجام دادید در واقع اسپم کردنه. اگر می‌خواین با استفاده از پیج فیک کاری انجام بدید نهایتا با اون اکانت‌ها پست‌های پیج اصلی رو استوری کنید. به دلیل این اسپم‌ها اینستاگرام احتمالا متوجه شده که کل این اکانت‌ها به شما تعلق داره و پیجتون رو محدود کرده. دیگه اسپم نکنید و مدتی صبر کنید تا مشکل حل بشه کار دیگه‌ای نمیشه کرد

 35. ندا عروضی می گوید

  سلام خانم شاطرزاده عزیز
  من از اول تا انتها خوندم. ممنون از محتوای جامعی که نوشتین و چقدر عالی که منبع رو هم ذکر کردین.

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   ممنونم از لطفتون

 36. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید . من تو گوشی یه نفر تو سرچ اینستاش دوتا حرف زدم ‌.آیتسومین نفری که نشون میده ،نشون میده که طرف اون پیج رو سرچ کرده یا میتونه بخاطر اینکه فالوراش سرچ کردن باشه البته نگا کردم کسی از فالوراش پیجو فالو نکرده بود

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   نمیشه براساس این که سومین نفر بوده حرف دقیقی زد
   معمولا کسانی که جزو فالوور/فالوینگ یک اکانت هستن، اکانت‌های معروف با فالوور بالا و اکانت‌هایی که قبلا سرچ شده‌ان در بالای لیست سرچ نشون داده میشن. اما این الگوریتم گاهی تغییر می‌کنه و مثلا کسی رو که فالو دارید در لیست نمایش نمیده. در کل نمیشه نتیجه خاصی از این سرچ گرفت

 37. سائره می گوید

  سلام، ببخشید قوانین فالو و آنفالو در سال ۲۰۲۱ را توضیح میدید چون واقعا نمیدونم و کار برام سخت شده

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   جدیدترین تغییرات قوانین اینستاگرام در متن ذکر شده. در کل هم نباید زیاد فالو آنفالو بکنید اینستاگرام به عنوان اسپم و مزاحمت در نظرش می‌گیره. در این مورد الگوریتم اینستاگرام هچ تغییری نکرده

 38. Mary می گوید

  سلام ببخشید من تا چند روز پیش الگوریتم اینستا واسم درست بود اونایی رو که بیشتر دنبال میکردم برام نشون میداد و استوریشون و پستشون اول بود، ولی یکی دو روز هست که بهم ریخته و از اونایی که اصلا استوری نمی دیدم و پست هاشون رو دنبال نمیکردم برام میاره، چیکار کنم که به حالت قبلش برگرده؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   شما کار خاصی نمی‌تونید انجام بدید
   احتمالا فعالیت افراد نزدیک به شما در اینستاگرام کم شده و/یا اینستاگرام مایله شما به پیج سایر افراد هم سر بزنید. بعد از مدتی به حالت قبلی خودش برمی‌گرده

 39. حسین می گوید

  سلام. میخواستم بدونم میزان استاندارد فالوو و آنفالوو در روز چقدره??

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   استانداردترین راه اینه که اصلا فالو آنفالو نکنید

 40. حسین می گوید

  سلام. میخواستم بدونم میزان استاندارد فالوو و آنفالوو تو ۲۴ ساعت چقدره??

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   خانم سارای عزیز لطفا سوالتون رو همینجا یا در شبکه‌های اجتماعی آکادمی اینفوگرام از ما بپرسید
   از دادن مشاوره شخصی معذوریم

  2. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   استانداردترین راه حل اینه که برای جذب فالوور از فالو آنفالو استفاده نکنید!

 41. _faezeahmadi_ می گوید

  سلام خسته نباشید درخواست دایرکت یا همون دایرکت ریکوئست برای من نمیاد چیکار کنم؟ توی تنظیمات هم روشن هستش

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   تنظیمات رو به حالت پیش‌فرض برگردونید و مطمئن بشید که تمام گزینه‌های دریافت دایرکت و دایرکت ریکوئست و نوتیفیکشن روشن هستن
   اگر با وجود تمام این‌ها باز هم نوتیفیکیشن دریافت نمی‌کنید باگ از خود اپلیکیشن اینستاگرامه و نمیشه کاری کرد

 42. محسن می گوید

  سلام پستى داشتم که حدود ۵٠٠ بازدید خورده بود حالا اینستا این تعداد رو حذف کرد بعد چند سال که ازپست گذشته و شده ٢ تا بازدید دلیلش چیه؟ کسى میدونه ممنون میشم

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   امکانش هست که تعدادیشون بات و فالوور فیک بوده باشن به همین دلیل بازدیدشون حذف شده

 43. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید
  من دیروز هر ساعت ۲۰ نفر رو انفالو کردم و تقریبا ی ۱۰۰ نفری رو دیروز انفالو کردم اگ همینطور به انفالو کردنم ادامه بدم و تعداد انفالو کردن روزانه امو بیشتر کنم مشکلی برای پیجم پیش نمیاد؟ یعنی دیسیبل نمیشه

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   حتی اگه مشکلی پیش نیاد از نظر الگوریتم اینستاگرام یک فعالیت منفی حساب میشه. این کار رو ادامه ندید لطفا

 44. عاطفه می گوید

  سلام .من یه پیج بیزینسی دارم چند ساله قبلا کارهای هنری مثل سبد می‌ بافتم و می‌فروختم یه مدتی تقریبا ۷.۸ ما پیجم کم فعالیت بود .به یکسری از بلاگر ها گیف دادم و از این طریق فالورام زیاد شدن .الان پیج‌ و دوباره راه انداختم و محصولات چوبی دارم ولی از ۵ هزارتا فالوور کلا ۱۰۰ تا بازدید میخوره پستام استوری ها هم همین طور .من فک میکنم فالورهام همشون روح هستن ۱۰۰۰تا فالور هم که فکر میکزدم فیک باشن و ریمو کردم ولی همچنان همینه. چیکار کنم .آیا پیج جدیدی بزنم یا فالورهامو ریمو کنم ؟؟؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   به فعالیتتون ادامه بدید. دلیل این وضعیت اینه که پیج شما مدت زیادی غیرفعال بوده به همین دلیل فعلا به همه فالوورها نشون داده نمیشه. احتمالا هم استوری شما جزو آخرین استوری‌های فالوورهاتون میاد هم پست‌هاتون در قسمت خیلی پایین فید براشون نمایش داده میشه

 45. عاطفه می گوید

  پس یعنی فعالیتم و ادامه بدم؟؟؟البته یکم محصولاتم بیشتر بشه میخوام پیج و بدم واسه تبلیغ.ریمو نکنم فالورهامو؟؟و یادچیز دیگه همین الانشم یه سری پیج فیک اضافه میشه اونا چجوری میان

 46. Kamal می گوید

  سلام یک اکانت شخصی دارم و از پستهای قبلی برای اکانت موزیکم از زمینه post the other account استفاده میکردم ولی دیگه نمیشه چکار کنم ممنون

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   احتمالا به دلیل کپی‌رایت اون آهنگ‌هاست

 47. سام می گوید

  سلام من برای یک پیج ۱۱۵k کمتر از ۱۰۰۰ تا فیک زدم الان تعامل خیلی خیلی پایین اومده تعداد لایک ها نصف شده ولی بازدید استوری اوکیه بخاطر اینکه لایک پست اومده پایین اکسپلور هم یک سوم قبل میره این مشکل چه زمانی حل خواهد شد یا باید چیکار باید بکنیم تا زودتر درست بشه واقعا برام مهمه لطفاً راهنمایی کنید چون پیج داره نابود میشه اگر لازم به مشاوره خصوصی و هزینه هم هست من مایل هستم فقط لطفاً زودتر پاسخ بدین که چیکار باید بکنم

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سوال اصلی اینه که شما برای پیجی با ۱۱۵ کا فالوور چرا ۱۰۰۰ تا (معادل کمتر از یک درصد فالوورها) فیک خریدید؟! وقتی فعالیت پیجتون داره خوب پیش میره چرا عجله می‌کنید؟ فیک‌ها رو ریموو کنید و صبور باشید. در مورد اکسپلور هم شما نمی‌تونید انتظار داشته باشید همیشه یه ورودی ثابت از اکسپلور داشته باشید
   موفق باشید

 48. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید پیج من شادوبن شده
  میخواسم بدونم ی پیج جدید بسازم بهترع یا پیج من زود مشکلش رفع میشه؟از نظر شما کدومش کم دردسر ترع

 49. hani می گوید

  سلام
  من ی پیج شخصی دارم دو سه روزی هست که تو اکسپلور اینستا زیر هر پست لایک اکانت هایی رو نشون میده که از فالووینگ های من نیستن
  میخواستم بدونم چرا اینجوری شده؟هک شدم؟چجوری میشه به حالت اول برگرده و این مشکل برطرف شه؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   من متوجه مشکل شما نشدم
   پیج شخصی دارید به معنی پیجیه که پرایوته یا پرایوت نیست اما تبدیل به اکانت بیزنسی هم نشده؟
   و شما در اکسپلور اینستا لایک‌هاتون رو نمی‌بینید. نهایتا اگر یک پیج بیزنسی داشته باشید هر از گاهی پست‌های شما به صفحه اکسپلور میرن و افراد بیشتری اون‌ها رو می‌بینن

 50. ابراهیم می گوید

  سلام یه سوال داشتم من سه تا پیج دارم که باهم تاسیس کردم هر روز یک پست رو توی هر سه پیج میزارم با هشتگ های یکی
  اما یکی از پیج ها پستاش اکسپلور نمیره در صورتی که همون پست داخل پیج دیگه اکسپلور میره ایرادش چیه چیکار کنم درست بشه فالو وراشونم هر سه پیج روزی ۱۰۰تا بالا میره و یکی هستن ۴هزار تا فالور ۳ماه که تاسیس کردم

  1. مدیر محتوا آکادمی اینفوگرام می گوید

   سلام
   کار شما مثل این میمونه که سه تا صفحه وب یک شکل با یک محتوا بالا بیارید و بگید چرا سئوی یکیش خوبه دوتاش خوب نیست. شما به گفته خودتون رشد خوبی دارید و ورودی کافی هم از یک پیج می‌گیرید. به جای پخش محتوا و فالوور و انرژی روی سه اکانت، روی یک اکانت فعالیت کنید اینجوری نتیجه بهتری می‌گیرید

 51. علی می گوید

  برای پست های چند محتوایی اسلاید اول عکس باشه بهتره یا ویدیو ۲ ثانیه ای ؟
  از اونجایی که بعضی ها شاید لایک رو فراموش کنن .ولی ویدیو خود به خود seen میخوره .تاثیر نداره ؟؟؟

  1. مدیر محتوا آکادمی اینفوگرام می گوید

   با آزمون و خطا باید جوابش رو پیدا کنید
   خوبه که ویدیو رو اول بذارید و چند عکس بعدش قرار بدید که مخاطب بیشتر درگیر بشه. اما باید در عمل تست کنید ببینید این اتفاق میوفته یا نه

 52. Shayan می گوید

  سلام من وقتی میرم داخل برنامه اینستا گرام یک متن انگلیسی میاد که میگه ((((اطلاعات خود را در برنامه مرتب کنید.
  ما متوجه فعالیت غیر معمول شما در حساب شما شدیم
  که هویت شما را از برنامه اینستاگرام منعکس میکند تا به حساب خود برگردید))))
  باید چیکار کنم؟

  1. مدیر محتوا آکادمی اینفوگرام می گوید

   اگر از فیلترشکن یا ربات استفاده می‌کنید خاموشش کنید

 53. Hanie می گوید

  سلام من یک اکانت قدیمی دارم ک ویو پایینی داره اگه روی این پیج کارکنم طبق الگوریتم بالا میاد؟یابهتره یه پیج از صفر شروع کنم؟

  1. مدیر محتوا آکادمی اینفوگرام می گوید

   فرقی نداره. کار کردن روی پیج قدیمی خب دردسر کمتری داره
   البته طبق الگوریتم هم یک ماهه نمیاد بالا لازمه چند ماهی وقت بذارید و بسته به کسب و کارتون یه کمپین یا مسابقه هم اجرا کنید

 54. ARASH می گوید

  سلام ممنوون از مقاله کاملا حرفه ای شما

  یه سوال دارم فقط
  اگر تعداد پست کلا محتوا گذاری بیشتر از اون چیزی که تعیین شده انجام بشه در هفته یا روز مشگل ایجاد میکنه البته محتوای اختصاصی و حرفه ای مربوط رو میگم نه تکراری و کپی شده ؟؟؟؟؟

  1. مدیر محتوا آکادمی اینفوگرام می گوید

   سلام
   نه مشکلی نداره
   فقط باید حواستون باشه که محتوای بیش از حد زیاد هم می‌تونه برای یوزرها خسته‌کننده باشه

 55. سیما می گوید

  سلام خسته نباشید
  مدتی پیش من برای تبلیغات پیجم اقدام کردم یک نفر قبل از اینکه فالو کنه اومد دایرکت و گفت تعداد پست هاتون صفر هست درصورتی که ما چندین پست داشتیم و بعد که فالو کردن پست های ما براشون اومد بعد از ما با یک پیج دیگه امتحان کردیم دیدیم بله برای خودمون هم تعداد پست رو صفر میزنه، میدونید مشکل کجاست؟

  1. مدیر محتوا آکادمی اینفوگرام می گوید

   سلام
   احتمالا باگ خود اینستاگرامه

 56. شیوا می گوید

  چرا در اطلاعات اماری پست هام, تعداد اشتراک رو — نشون میده
  هیچ عددی نشون نمیده

  1. مدیر محتوا آکادمی اینفوگرام می گوید

   احتمالا باگ اینستاگرامه

 57. آیدین می گوید

  سلام الان نزدیک یک هفتس که به طور خودکار و خود به خود یه پیج اینستا موقع کار کردن با گوشی باز میشه کلافم کرده. در حالی که اصلا تو اینستا نیستم و فقط با گوشیم کار میکنم.میشه یه راهنمایی کنین اعصابمو ریخته به هم

  1. مدیر محتوا آکادمی اینفوگرام می گوید

   سلام
   ببینید شما روی یک لینک یا آیکون خاص کلیک می‌کنید که اینستاگرام باز میشه
   اون لینک رو باید ببینید چیه و دیگه روش کلیک نکنید
   همین

 58. آیدین می گوید

  پیج های مختلف باز میشن آخه! یعنی مثلا نیم ساعت اینترنت رو میبندم بعد گوشی رو خاموش میکنم ولی به محض روشن کردن نتم بدون اینکه کاری کنم خود به خود یه پیج (هر دفعه پیج جدید و متفاوت) رو صفحه گوشیم باز میشه. رفتم قسمت تنظیمات و ادز رو هم غیر فعال کردم ولی بازم درست نشد. تو این یک هفته هم نه اپلیکیشن جدید نصب کردم و نه یه سایت ناشناس رفتم.

 59. فرزانه می گوید

  سلام.وقت بخیر.من یه پیج بیزینسی از ۲۰۱۶دارم ولی چند سالی کار نکرده بودم بعد حدود یک سالی هست دارم روش کار میکنم که الان خیلی بیشتر شده فالور فیکم حدود چند ماه قبل خریده بودم.الان دیگه دارم واقعی میرم جلو ولی خیلی نتیجه نمی‌گیرم. برام سخته که پیجم رو ببندم روی یکی دیگه کارکنم. ولی اگه مجبور بشم این کارو میکنم. نظر شما چیه ؟واقعا اگه بی نتیجه هست لطفا راهنماییم کنید🙏🌺

  1. مدیر محتوا آکادمی اینفوگرام می گوید

   فالوورهای فیکتون رو حذف کنید که میزان اینتراکشن پیجتون بالا بره. پیج تازه باز کردن هم دوباره کاریه. شما باید میزان نتیجه گرفتنتون رو مانیتور کنید. ببینید از اینستاگرام مارکتینگ به چه نتیجه‌ای ‌می‌خواید برسید؟ فالوور زیاد؟ افزایش فروش؟ داشتن اینتراکشن؟ گرفتن تبلیغ؟ گرفتن همکار؟
   هدفتون باید مشخص باشه و یادتون باشه اینستاگرام فقط یک لاین درآمدیه ممکنه اصلا به کسب و کار شما نخوره یا نیاز به لاین‌های درآمدی جدیدی داشته باشید

 60. abl می گوید

  سلام
  ممنون از مقاله مفید تون
  یک مشکلی که بنده باهاش مواجه شدم نبود قسمتreels پیج هست.این در صورتی که هم اپلیکشن بروز هست و هم با اکانت دیگه ای که در همین اپلیکیشن دارم قسمت reelsفعال و قابل استفاده است.
  ممنون میشم اگه جامع راهنمایی کنید که این مشکل برطرف کنم تشکر

  1. مدیر محتوا آکادمی اینفوگرام می گوید

   دوست عزیز reels همون ویدیوهای کوتاهی هستش که داخل igtv قرار نمیگیرن. همین

 61. باران می گوید

  سلام وقتتون به خیر ، سوالم اینه که ایا بستن (مخفی کردن)تعداد لایک ها در نشون دادن اون پست در الگوریتم اینستاگرام تاثیر داره یا نه؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   خیر هیچ تاثیری نداره. بیشتر مربوط به تاثیر روانی روی مخاطبه. اینستاگرام این ایده رو اجرا کرد چون بسیاری از کاربرها پست‌ها رو براساس تعداد لایکشون ارزش‌گذاری می‌کردن ولی در واقع لایک کم‌اهمیت‌ترین نوع تعامل در اینستاگرام محسوب میشه. برای همین این گزینه مخفی کردن لایک به وجود اومد تا توجه مخاطب به جای تعداد لایک به خود محتوا جلب بشه
   پیشنهاد می‌کنم برای اطلاعات بیشتر پست «فرمول تعامل در اینستاگرام» رو هم بخونید

 62. ناشناس می گوید

  سلام اگر پست در چند ساعت اول وارد اکسپلور نشد امکان داره بعدا بره تو اکسپلور؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   هیییییچ پستی بدون تعامل بالا گرفتن نمیره تو اکسپلور. و این رفتن تو اکسپلور هم رندومه. و ممکنه از هر ۱۰ ۲۰تا پست شما یه دونه‌ش بره تو اکسپلور
   کلا خیلی در قید و بند اکسپلور نباشید

 63. ابوالفضل می گوید

  سلام من سه چهارتا اکانتم با اسم و فامیلی و عکس خودم دیسیبل شدن گوشی و سیمکارتمو عوض کردم و میخوام یه پیج جدید بزنم و تولید محتوا کنم یکی از دوستان میگفتن بخاطر دیسیبل شدن چندتا اکانت با نام و عکس من ممکنه برای پیج جدیدم مشکل پیش بیاد یا امیتیاز نمایشش بیاد پایین درسته این؟بخاطر دیسیبل شدن پیج هام ممکنه مشکل پیش بیاد؟البته گوشیمو عوض کردم و روی گوشی قبلیم دیسیبل شدن

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   تعداد اکانت‌ها و پریدن اون‌ها ربطی به گوشی نداره

 64. ابوالفضل می گوید

  اوکی ممنونم فقط اینستاگرام که روی عکس و اسمم حساس نمیشه بخاطر دیس شدن چندتا اکانت با نام و عکسم

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   باید امتحان کنید

 65. آرزو می گوید

  سلام، به مدت یک هفته است علت در قسمت سرچ فقط منظره نشون میده و من اصلا تا الان نه مناظر و لایک کردم و نه سرچ، و اصلا رفرش هم نمیشه ودفقط عکسها جابه جا میشن، مثل قبل عکسو فیلم خیلی چیزا رو نمی بینم میشه راهنمایی کنید لطفا

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   بعد از مدتی بسته به چیزهایی که خودتون و اطرافیانتون سرچ می‌کنید صفحه اکسپلور شما هم تغییر می‌کنه. در کل این که داخل اکسپلور چی ببینید به صورت مستقیم دست شما نیست و راهی برای تغییرش وجود نداره. صرفا می‌تونید محتواهایی که ازش خوشتون نمیاد رو با انتخاب گزینه not interested به اینستاگرام اعلام کنید
   برای این کار هم هر عکس یا فیلم رو باز کنید و با کلیک کردن روی سه نقطه سمت راست بالای محتوا، گزینه not interested رو کلیک کنید

 66. سعید می گوید

  سلام؛ رفتن به اکسپلور ربطی به شخصی بودن پیج داره ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   پیجتون نباید پرایوت باشه و در صورت بیزنسی بودن شانس بیشتری خواهید داشت

 67. ری را می گوید

  سلام
  استفاده از عکس های شاتر استوک و گتی ایمیجیز که رایگان دانلودشون کرده ام تو پیج اینستا باعث خراب شدن پیجم میشه؟ و یا اخطار میگیرم؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   اگر واترمارک و لوگو دارن احتمالا مشکلی نداشته باشه ولی بدون واترمارک اخطار می‌گیرید و پاک میشه

 68. ارش می گوید

  درود.الان وقتی کسی بلاک میکنه یه حالت داره که میگه اگه با اکانت دیگه هم اومد بلاک باشه یا نه.
  حالا این از کجا تشخیص میده من همون نفر قبلم؟
  از طریق ایمیل من میفهمه یا ای پی

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   متوجه میشه که شخصی با اکانت x می‌خواد اکانت جدید y رو ایجاد کنه و جلوی تمام دسترسی‌های اون شخص با هر آی پی، شماره تلفن، ایمیل و دستگاهی رو به اونی که می‌خواد بلاکش کنه می‌گیره

 69. مهسا می گوید

  سلام
  مدت دو ماه هست که اکسپلور پیجم بعد از دقایقی بازدید از پست های دیگران پیغام محدودیت میگیره از طرف اینستاگرام .بارها اقدام به ساخت اکانت جدید کردم ولی هربار همین مشکل پیش میاد . لازمه بگم که من عادت دارم تایم زیادی رو برای دیدن پستای مختلف از طریق اکسپلور میذارم .به نظر شما دلیلش چی میتونه باشه ؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   چه پیغام محدودیتی می‌گیرید؟

 70. مهسا می گوید

  این پیغام :
  we limit how often you can do certain things on instagram to protect our community. tell us if you think we made a mistake.
  گاهی به جز اکسپلور هر قسمت دیگه ای رو که باز میکنم مثل home یا پروفایل این پیغام نمایش داده میشه

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   وقتی این پیام ظاهر میشه یه گزینه tells us هم پایینش هست. اون گزینه رو انتخاب کنید و صبر کنید تا اکانتتون درست بشه

 71. حنانه می گوید

  سلام بعضی از پستهای من توی قسمت تاثیر گذاری هاشون، از اکسپلور مثلا ۳تا اکشن گرفته اما بعد از مثلا ۲ساعت از اکسپلور درمیاد و اون گزینه میشه از پروفایل.مشکل چیه؟چرا پستام تو اکسپلور نمیمونن؟من هیچ کاری هم نمیکنم.پیجمم شخصی نیست.

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   مشکلی نداره و قرار نیست تمام پست‌ها تا ابد در اکسپلور بمونن کاملا طبیعیه و شما نباید تمام تمرکزتون روی اکسپلور باشه

 72. Dorsa می گوید

  سلام من بعد از مدت ها پستی داخل پیجم گزاشتم ولی واسه افرادی که فالوم ندارن و بلاکی در کار نبوده تعداد پست هام رو صفر میزنه بااینکه واسه فالوورام تعداد پست هام یکه و درسته علت صفر زدن تعداد پست هام چیه لطفا راهنماییم کنید

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   ممکنه باگ اینستاگرام باشه

 73. سحر می گوید

  من از طرف شخصی بلاک شدم
  الان با اینکه خطم رو عوض کردم باز هم بلاک هستم مثل اینکه از گزینه بلاک اکانت هایی که در آینده ساخته شده استفاده کرده
  اما اینستاگرام چطور تشخیص میده که من همونم با وجود تعیین شماره ؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   از روی آی پی، مدل گوشی، این که یک اکانت ساخته شده بخواد سوییچ بشه به یک اکانت جدید
   خلاصه شما هرکاری کنید اینستاگرام می‌فهمه شمایید. بهتره از تلاش برای پیدا کردن اینستاگرام کسی که بلاکتون کرده دست بردارید :دی

 74. آهو می گوید

  سلام
  آیا امکان داره پیجی که پرایوت هستش و حدود یک ماه گوشی خاموش باشه و هیچگونه فعالیتی نبوده باشه، ولی تعداد فالوور ها ۲، ۳ تا اضافه بشه؟ و همینطور بعد از چند ساعت به همون تعداد فالویینگ ها؟ با توجه به اینکه پرایوت هست چطور ممکنه بدون پذیرفتن ریکوئست ها تعداد فالور زیاد بشه؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   خیر امکانش نیست
   احتمالا اون دو سه فالوور و فالووینگ یه مدت دی اکتیو کرده بودن و مجدد اکتیو شدن و به همین دلیل فالوور فالووینگ ها تغییر کرده

 75. سوزان می گوید

  سلام خانم شاطرزاده. ممنون بابت مطلب مفیدتون
  تعداد دفعات رفرش صفحه مون یا ورود روزانه و چک کردن پیج هم محدودیت داره یا نه؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام از لطفتون ممنونم
   خیر محدودیتی نداره. فقط اگه زیاد سر بزنید به تدریج محتواهای قدیمی‌تر براتون نمایش داده میشه

 76. آناهیتا می گوید

  سلام . ببخشید من قبلا وقتی یه پست ۱۰۰۰تا لایک داشت میتونستم هر ۱۰۰۰ تا کاربری که لایک کردن رو ببینم. اما الان از هر پستی با هر تعداد لایک فقط ۱۰۰تاشون دیده میشن. این موضوع به اینترنت ربط داره یا از ویژگی اینستاگرام جدید؟ اگه کمتر از ۱۰۰تا لایک باشه همشون رو میشه دید ولی بیشتر از ۱۰۰تا فقط تا ۱۰۰نفر رو میشه دید.

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   اولا توی تنظیمات چک کنید که گزینه نشون دادن تعداد لایک‌ها براتون فعال باشه. دوما قاعدتا با باز کردن تعداد لایک‌ها مخصوصا در نسخه وب باید بتونید تعداد کامل رو ببینید.
   سوما سیاست اینستاگرام به این سمت رفته که کاربرها زیاد روی تعداد لایک تمرکز نکنن. اگر تعداد لایکتون پایینه اما سایر گزینه‌های تعامل مثل شِیر، ویو، سیو و کامنت تعداد بالایی دارن نگران نباشید مشکلی نیست. پست «فرمول محاسبه تعامل در اینستاگرام» می‌تونه در این زمینه به شما کمک کنه

 77. آناهیتا می گوید

  ممنون از پاسختون. منظورم البته لایکها در پست‌های بقیه بود. 🙏🙏🙏 ولی خوب اینا که گفتین رو چک میکنم.

 78. مهدی می گوید

  سلام خسته نباشید جدیدا استوری که میزارم میرم که ببینم کیل بازدید کردن از استوری چیزی نشون نمی ده!مشکل از کجاس؟ممنون

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   مشکلیه که تازگی کاربرهای اینستاگرام گزارشش می‌کنن و هنوز مشخص نیست باگه یا آپدیت جدید. هرکدوم باشه احتمالا ظرف چند روز راه حلش مشخص میشه نگران نباشید

 79. شادی می گوید

  سلام من یک فیلمو توی پیج شخصی گذاشتم در صورتی که پیج پرایوت هستش ولیکن دوستام اون فیلمو تو اکسپورشون میبینن من ۲۴۰ فالور دارم ولی ویو فیلمم ۵۰۰ تا شده ؟ باگ‌هستش ؟ یا اپدیت جدید هستش که فیلم دوستای نزدیک تو اکسپلورر میره

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   ویو به هرباری گفته میشه که یک ویدیو بیش از ۳ ثانیه در فید کاربری پخش بشه. به همین دلیل تعداد ویو می‌تونه بیشتر از تعداد فالوورها باشه و به معنی باگ داشتن اینستاگرام نیست.
   درباره دیده شدن ویدیو در اکسپلور، اگر مطمئن هستید که شخص دیگه‌ای غیر از شما ویدیوی مشابهی منتشر نکرده، تنظیمات اینستاگرام رو چک کنید که حتما اکانتتون پرایوت باشه. موفق باشید

 80. رضوانه می گوید

  سلام وقت بخیر.من پیجمو بعداز چند پست تبدیل کردم به حساب حرفه ای.بعد اینک کار چند تا پست به اشتراک گذاشتم .الان پستایی ک جدید گزاشتم میتونم اطلاعات اماریشو ببینم ولی قبلیارو نه!هیچ راه حلی وجود نداره؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   از سایت‌های آمارگیر اینستاگرام استفاده کنید ممکنه جواب بده

 81. پری می گوید

  سلام وقتتون بخیر من یه پیج شخصی(پرایوت) دارم که حدود یک ماهه ساختمش و ۶۲۰ تا فالور داره و۶۱۳تا فالویینگ که یه سریارو خودم فالو کردم یه سریارو اونا درخواست دادن من میخواستم این پیجو تا یک کا ببرم بالا همرو انفالو کنم بعد پیجو بیزینس کنم و فعالیت ویدیو و عکسای فان و شروع کنم ولی دیدم شما نوشتید که فالو و انفالو واسه پیج منفیه الان موندم چیکار کنم میشه بگید روزی به تعداد کم مثلن ۵ تا فالو و ۱۰تا انفالو اونم فعالیت منفی حساب میشه؟ یا اصن این روشم که میخوام فالور ببرم بالا بعد شروع کنم اشتباهه؟چیکار کنم که تاثیر منفی بر پیج نداشته باشه؟):فعالبتو شروع کنم نکنم؟فالویبنگامو بزارم بمونن یا انفالو کنم؟میدونم سوالام زیاد شد ولی میشه بگید☹❤

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   پیجتون رو بیزنسی کنید و فالو آنفالو رو خیلی محدود انجام بدید. برای پیشرفت پیجتون تولید محتوای مناسب خیلی بیشتر به دردتون میخوره که ایده‌های مناسب برای این کار رو در پست «آموزش تولید محتوا در اینستاگرام» می‌تونید مطالعه کنید.

 82. رایکا می گوید

  سلام وقت شما بخیر، پیج بنده به طور کامل فعال هست و هر روز تولید محتوا میکنم، پیج رشد بسیار خوبی داشت تا اینکه مدتی پیش متوجه شدم که فالوورهای فیک به پیج من حمله کردن و این حمله به مدت یک هفته طول کشید، به محض اینکه متوجه این حمله شدم تمام فالوورای فیک رو دونه به دونه شناسایی کردم و حذف کردم، یعنی به محض فالو کردن اکانت فیک اون اکانت رو ریموو میکردم، بعد از این اتفاق رشد پیج بسیار کم شد و به اصطلاح میشه گفت درجا زدن، بررسی که میکنم پست ها در اکسپلور میرن از لحاظ بازدید و لایک مثل گذشته مناسب هستش، میزان تعامل مانند گذشته تغییری نکرده و مشکل شادوبن پیدا نکردم ولی دقیقا بعد از اون اتفاقات به این شکل شد که پیج رشد مناسبی نداره، و الان ۳ هفته به همین صورت هستش، مدت زمان زیادی هست که تولید محتوا میکنم پیج کریتور هستش و تعداد فالوور تقریبا بالایی داره، آیا شما اطلاعی در این زمینه دارین که مشکل چه چیزی میتونه باشه؟ و روشهای برطرف کردن این مشکل به چه صورت هست. بسیار سپاسگزارم…

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   ببینید سرعت رشد همه پیج‌ها بعد از یه جایی دیگه کند میشه. این نشون میده تلاش‌هاتون نتیجه داشته و به ثبات خوبی رسیدید. الان وقتشه روی فالوورهای فعلیتون تمرکز کنید و اونا رو یک مرحله ارتقا بدید و تبدیل به لید یا مشتری کنید. هر از گاهی هم می‌تونید با برگزاری مسابقه یا جشنواره یه مقدار فالوورهای بیشتری بگیرید. در آخر این که رشد پیج به تعداد فالوور نیست. این که شما فالوورهای باکیفیت داشته باشید که تعامل خوبی داشته باشن نشونه رشده

 83. علی حسینی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من برای شغلم با همکارم یه پیج داشتیم که الان من اون پیجو گرفتم و شخصا خودم رو تولید محتواش کار میکنم
  تازه متوجه شدم که پیج ۳ بار اخطار جنسی گرفته و از ۱۵۰۰ فالور ۱۰۰۰ تاش غیر فعال شده
  اون اخطارها و این غیر فعال شدن فالور برای رشد پیجم مشکلی ایجاد میکنه یا من یه پیج جدید بزنم بهتره؟؟
  ممنون از راهنماییتون

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   فالوور غیرفعال که نداریم. یا فیک بودن یا شما در فیدشون نمایش داده نمیشید
   همین پیج رو با تولید محتوای مناسب پیش ببرید و خیلی دقت کنید که محتوای نامناسب داخلش منتشر نشه

 84. ریحان می گوید

  سلام مرسی از توضیحات خوبتون من پیجم فدیمی بود و فعالیتی نداشتم حدود ۵ ماهه ک فعالیتش یواش یواش شروع کردم تا یک ماهی منطم پست داشتم بعد دوباره افت کردم اما استوری هام فعال بود

  بنطر شما روی این پیج ادامه بدم ارزش داره‌
  یا پیج جدید بزنم و منطم تولید محتوا با کیفیت داشته باشم

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   پیج خودتون رو ادامه بدید. روند رشد همیشه قرار نیست صعودی باشه خیلی اوقات کند میشه

 85. فردین می گوید

  سلام خسته نباشید،ببخشید پیج بنده ۱۶kس ولی اصلا بازدید استوریش خوب نیست،هر ترفندیم ک بوده رو امتحان کردم ولی متاسفانه جواب نداده،امار استوریم فوق فوقش ۸۰۰،۷۰۰تاس که برا یه پیج ۱۶k خیلی پایینه،بعضی موقع ها تا ۱۲۰۰ بازدید میره ولی بازم خیلی کمه،بازدید استوریم باید حداقل ۳k باشه😔لطفا راهنمایی کنید که چکار‌کنم که امار استوریم خوب بشه

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   به جای این که روی افزایش بازدید استوری تمرکز کنید، فالوورهای فیک و گوست رو حذف کنید که نرخ بازدید به فالوورتون بالا بره

 86. حمید می گوید

  سلام و عرض ادب
  سوالم اینه چجوری میشه فهمید فالوروت آخرین پیجی رو که فالوو کرده چی یا کی بوده

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   راهی نداره

 87. امین می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من یه پیج داشتم که دیسیبل شد ، خواستم بپرسم روی همین گوشیم که پیج قبلیم دیسیبل شد پیج جدید باز کنم اینستا روش زوم میکنه یا محدود میکنه؟
  چون حس میکنم تعامل پیج جدیدم کمتر شده
  ممنونم از راهنماییتون💎

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سلام
   ربطی به گوشی شما نداره. به هر حال پیج جدید میزان تعاملش در ابتدا پایین‌تره

 88. حامد می گوید

  درود بر شما. آیا اگر پیج ها هایی از روی حسادت پیج مارو به دوستان خود بدهند و بلاک و ریپورت کنند اینستا پیج‌مارو تنبیه میکند؟ یعنی نمیتونه تشخیص بده که مشکل از ما نیست

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   اینستاگرام محتوای شما رو بررسی می‌کنه و بعد ممکنه پیج رو محدود بکنه یا نکنه. در صورت محدود و ساسپند شدن به شما پیام و اخطار می‌فرسته. اون وقت می‌تونید با اینستاگرام وارد صحبت بشید و پیج رو برگردونید

 89. الناز می گوید

  سلام
  پیج فروشگاهی دارم ۱۷۰۰ تا پست دارم و ۳ هزار دنبال کننده و ۴۵۰۰ دنبال شونده به من گفتن باید تعداد پست باید کم کنم درسته؟

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   برچه اساس اینو بهتون گفتن؟ شما اتفاقا باید منظم تولیدمحتوا کنید هم پست هم استوری

 90. سالار می گوید

  سلام.
  وقت بخیر.
  ممنونم از مطلب خوب و مفیدتون.
  من یک پیجی دارم که ازش استفاده کاری می کنم. محصولاتمون رو میذارم و همکاران رو می بینم و…
  چند سال پیش خیلی از افراد رو فالو کردم و حدودا هزار و هفتصد تا فالوینگ دارم.
  روزانه ( در ۲۴ ساعت ) چند تا آنفالو می تونم انجام بدم؟
  کاری به فالو کردن ندارم و کسی رو هم فالو نمی کنم. فقط می خوام آنفالو کنم.

  1. شیرین شاطرزاده می گوید

   سقفش ۲۰۰تاست ولی بهتره که تعداد خیلی کمتری رو روزانه آنفالو کنید که اینستاگرام حساس نشه

نظر شما چیه؟ خوشحال می‌شیم باهامون در میون بذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.