مزیت رقابتی چیست؟ معرفی مزیت رقابتی پایدار

Rate this post

احتمالا این اصطلاح بارها به گوشتان خورده است. اما تعریف مزیت رقابتی چیست؟ مزیت رقابتی مجموعه‌ای از توانایی‌ها یا عوامل مختلفی است که به یک شرکت اجازه می‌دهد با استفاده از آن‌ها همواره عملکرد بهتری نسبت به رقبای خود داشته باشد؛ مثلا کالایی ارزان‌تر با همان کیفیت رقبا را تولید کند یا کیفیت و خدمات بهتری نسبت به آن‌ها را به مشتریان خود ارائه کند. در نهایت همه این مزیت‌ها به شرکت کمک می‌کند تا فروش بیشتری داشته باشد یا سهم بازار بیشتری را تصاحب کند.

مزیت رقابتی را به عوامل مختلفی از جمله:

•  ساختار هزینه

•  برندینگ

•  کیفیت کالاهای پیشنهادی

•  شبکه توزیع

•  خدمات مشتری و مواردی از این دست نسبت می‌دهند.

 مزیت رقابتی پایدار چیست؟

مزیت رقابتی پایدار برای یک شرکت، مزیتی است که شخصی‌سازی شده و منحصر به فرد است و رقبا نمی‌توانند به آسانی از آن کپی کنند. در واقع فلسفه مزیت رقابتی پایدار این است که با شناخت نیازهای مشتریان خود و فراهم کردن شرایط پاسخ به آن، خودتان را از رقبا جدا کنید.

مزیت رقابتی پایدار

مزیت رقابتی پایدار چه مزیت‌هایی دارد؟

مزیت رقابتی پایدار سه مزیت اصلی را برای یک کسب و کار می‌تواند به ارمغان بیاورد:

  • رشد: رشد تصاعدی با داشتن مزیت رقابتی دیگر کار سختی نخواهد بود! چرا که شما یک قدم از رقبایتان جلوتر هستید.
  • سهم بازار: همانطور که بالاتر گفته شد، با رشد تصاعدی، سهم بازار بیشتری به دست می‌آورید.
  • افزایش مشتریان وفادار: با داشتن مزیت رقابتی، در واقع شما چیزی در خدمات یا محصولاتتان دارید که مشتری‌ها به راحتی نمی‌توانند آن را جای دیگری پیدا کنند؛ در نتیجه افراد بیشتر و به صورت طولانی‌تر به برند شما وفادار خواهند بود.
مزیت رقابتی پایدار

اگر بخواهیم از برندهای معروفی که مزیت رقابتی پایدار دارند مثالی بزنیم، خوب است که به اپل اشاره کنیم. سیستم عامل ios در گوشی‌های این برند، یک مزیت رقابتی پایدار به حساب می‌آید. چرا که بسیاری از ویژگی‌هایی که در محصولات این شرکت معرفی می‌شود، دیر یا زود احتمالا توسط رقبا کپی می‌شوند، اما سیستم عامل خاص این برند، قابل کپی برداری نیست.

پیشنهاد آکادمی اینفوگرام برای یادگیری دیجیتال مارکتینگ

خواندن مقاله‌ها و کتاب‌های مختلف به شما نکاتی را درباره دیجیتال مارکتینگ یاد می‌دهد، اما هیچوقت تأثیر آن به اندازه شرکت در یک دوره آموزشی نخواهد بود. استفاده از ویدیوی آموزش دیجیتال مارکتینگ که آکادمی اینفوگرام با کمک ۱۲ مدرس فعال این حوزه تهیه کرده، می‌تواند یک گام بزرگ رو به جلو برای یادگیری این شاخه باشد.

با خرید این دوره، شما به ۹۲ ساعت آموزش ویدیویی دسترسی خواهید داشت، فایل‌های مربوط به دوره در اختیار شما قرار خواهند گرفت و می‌توانید با انجام تمرین‌ها و آزمون نهایی، میزان یادگیری خود را محک بزنید. همچنین پشتیبانی آکادمی اینفوگرام در کنار شماست تا هر سوالی را که درباره این دوره ویدیویی دارید، پاسخ بدهد.

مشاهده ویدیوی آموزش دیجیتال مارکتینگ

نظر شما چیه؟ خوشحال می‌شیم باهامون در میون بذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.