Search
Close this search box.
ارائه حرفه‌ای

۴ اشتباهی که هنگام طراحی پرزنتیشن شرکت مرتکب می شوید

به این مقاله امتیاز دهید post

طراحی پرزنتیشن شرکت مانند طراحی پرزنتیشن برای گروهی از دوستان و همکلاسی‌ها نیست. پرزنتیشن شما حکم نمایشی را دارد که اگر به درستی اجرا نشود می‌تواند عواقب جدی برای شرکت و مجموعه شما داشته باشد.

چه زمانی باید طراحی پرزنتیشن شرکت را شروع کنم؟

اگر می‌خواهید قراردادی را با یک شرکت همکار شروع کنید؛ قرار ملاقاتی با گروهی از سرمایه‌گذاران دارد؛ یا برای گزارش نویسی جهت ارائه گزارشی از عملکرد بخش خود به مدیران رده بالای شرکت ارائه دهید به طراحی پرزنتیشن نیاز خواهید داشت. طراحی پرزنتیشن شرکت کار حساسی است و هر خطای کوچکی در آن بسیار بزرگ به چشم خواهد آمد. چرا که مخاطبان پرزنتیشن شما گروهی از افراد حرفه‌ای هستند که قرار است با دیدن یک ارائه چند دقیقه‌ای شرکت شما را بسنجند. در اینجا به چند نمونه از مهم‌ترین خطاهای طراحی پرزنتیشن شرکت اشاره خواهیم کرد.

خطای شماره ۱: جدی نگرفتن مخاطب

به نمونه اسلاید زیر دقت کنید. فرض کنید که یک سرمایه‌گذار هستید و شرکت نوپایی این اسلاید را به عنوان بخش معرفی شرکت خود به شما نشان می‌دهد. آیا با وجود این سبک طراحی او را جدی خواهید گرفت؟

طراحی پرزنتیشن شرکت

پاسخ قطعا منفی است! این اسلاید شاید برای یک ارائه دوستانه در مدرسه جالب به نظر برسد اما بی‌شک برای یک ارائه حرفه‌ای مناسب نیست. تصور کنید که چنین پرزنتیشنی تا چه حد مخاطبان حرفه‌ای شما را شوکه خواهد کرد.

جدی نگرفتن مخاطب از مهم‌ترین خطاهایی است که بسیاری طراحان تازه‌کار پرزنتیشن مرتکب می‌شوند. به یاد داشته باشید که پرزنتیشن شما باید حس جدی و حرفه‌ای بودن را منتقل کند. راهکار اساسی برای پرهیز از این خطا تنها یک جمله است: از فانتزی بودن بپرهیزید. رنگ‌های فانتزی و تند، فونت‌های فانتزی و دارای پیچ و تاب بیش از حد و قالب‌های پرحاشیه برای طراحی پرزنتیشن شرکت مناسب نیستند.

خطای شماره ۲: یک‌دست نبودن اسلایدها

از یک اسلاید قرمز و نارنجی با شکل‌های دایره‌ای به اسلایدی با تم آبی و بنفش و پر از مربع نپرید! یک تم کلی برای طراحی پرزنتیشن شرکت خود انتخاب کنید و مطابق همان پیش بروید. استفاده از تم‌های متنوع شاید از نظر شما جلوه‌ای شاد به ارائه بدهد اما مطمئن باشید در نگاه مخاطب شما کودکانه خواهد بود. از روانشناسی رنگ و روانشناسی شکل در این میان غافل نشوید. چرا که رنگ‌ها و شکل‌های مختلف، احساسات مختلفی را در انسان به وجود می‌آورند. به عنوان مثال اگر می‌خواهید حس اعتماد را القا کنید از رنگ آبی و اشکال مربع و مستطیل استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

آموزش رایگان پرزی (prezi) به صورت گام به گام

خطای شماره ۳: جذاب نبودن اسلاید معرفی

صحنه نمایشی را تصور کنید که بازیگران روی آن ژست گرفته‌ و منتظر مستقر شدن تماشاچیان روی صندلی‌ها هستند. هرچه طراحی صحنه و ژست بازیگران حرفه‌ای‌تر و چشم‌نوازتر باشد، هیجان و انتظار تماشاچی‌ها برای شروع نمایش بیشتر خواهد بود. این همان نقشی است که اسلاید معرفی شما بازی خواهد کرد. مخاطبان هنگام ورود به سالن، نشستن روی صندلی و مرتب کردن کیف خود آن را خواهند دید. همین نگاه اول می‌تواند در آن‌ها ذهنیتی مثبت یا منفی را نسبت به کار شما برانگیزد. به تفاوت دو اسلاید زیر دقت کنید. اسلاید اول پس‌زمینه‌ای سفید دارد، از فونت نامناسبی استفاده کرده و هیچ اثری از هویت شرکت در آن به چشم نمی‌خورد. در حالی که اسلاید دوم با دقت بسیار طراحی شده، از لوگوی شرکت استفاده کرده و با یک نگاه موضوع کلی ارائه را به مخاطب انتقال می‌دهد.

طراحی پرزنتیشن شرکت

خطای شماره ۴: فراموش کردن call to action

فراموش نکنید که شما به یک دلیل خاص طراحی پرزنتیشن شرکت را انجام می‌دهید. اگر در انتهای ارائه از call-to-action  استفاده نکنید؛ مخاطبان شما سردرگم می‌مانند و نمی‌فهمند باید چه کاری انجام دهند. نوع call-to-action به وضوح به آنچه ارائه می‌دهید بستگی دارد. اگر برای اولین بار جلوی کسانی ارائه می‌دهید که چیزی از برند شما نشنیده‌اند، call-to-action شما می‌تواند شامل لینک‌ّهای ورود به وبسایت، شبکه‌های اجتماعی و اطلاعات تماس باشد. اگر مخاطبان از قبل با مجموعه شما آشنا هستند می‌توانید درگاه‌های خرید را به آن‌ها معرفی کنید. در نهایت، برای مشتری‌های فعلی امکاناتی از جمله معرفی محصولات جدید را تدارک ببینید.

بیشتر بخوانید:

آموزش focusky

به عنوان مثال اگر صاحب یک مجموعه آموزشی هستید، می‌توانید در انتهای طراحی پرزنتیشن شرکت خود مهارت‌های مورد نیاز مخاطبانتان را نام برده و پس از آن به معرفی دوره‌های آموزشی و راه ثبت نام در آن‌ها بپردازید.

در این مقاله از آکادمی اینفوگرام ۴ اشتباه رایج در طراحی پرزنتیشن شرکتی را معرفی کردیم. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و بتوانید پرزنت‌های بسیار حرفه‌ای و بر اساس اصول گزارش نویسی داشته طراحی کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله پرزی را مطالعه کنید تا در طراحی پرزنتیشن بهتر عمل کنید. به امید موفقیت شما کاربران گرامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن