تولید محتوای گرافیکی به سبک اینفوگرام

آکادمی اینفوگرام در روزنامه جام جم

Categories :

شکل‌ها و نمودارهای جالب و رنگارنگ که گاهی در روزنامه در لابه‌لای خبرها می‌آید و جلب توجه می‌کند را دیده‌اید؟ همان‌هایی را می‌گویم که با جملات و کلمات کوتاه و جذاب و قابل فهم، با استفاده از عددها و رقم‌هایی که شکل گرافیکی جالبی دارند، با شکل و فرم خاصی به فهمیدن ماجرای خبر یا موضوع مقاله خاصی کمک می‌کنند.

در دنیای طراحی و گرافیک به اینها اینفوگرافیک می‌گویند که نمونه‌هایی از آن‌ها را در همین روزنامه قبلا دیده‌اید اما اینفوگرافیک‌ها موضوع بسیار وسیع و متنوع‌تر از چیزی می‌توانند باشند که در روزنامه می‌بینید.

بیایید اندکی به گذشته برویم… پیش از پیشرفت فناوری و تحول‌یافتنش به شکل امروزی، روشهای یادگیری و فهم یک مطلب بسیار متفاوت و البته دشوارتر از امروز بود؛ باید کتاب‌های زیادی میخواندید و مقالات متعددی را بررسی میکردید و از مسیر چکیده‌نویسی، چیزی یاد می‌گرفتید یا از موضوعی مطلع می‌شدید اما امروزه با دگرگونی فرآیندهای تولید محتوا و عرضه آن، بسیاری از مشاغل تغییر شکل داده‌اند.

آکادمی آموزشی اینفوگرام

دیگر برای تبلیغ یک محصول، روش‌‎های قدیمی موثر نیست و برای آموزش یک محتوای خاص بررسی چند کتاب الزاما نمی‎تواند ما را به مقصود خودمان برساند.

در جهانی که همه چیزش سرعت گرفته و رنگ ‎و‌ لعاب و هویت بصری اهمیت زیادی پیدا کرده، گرافیک و طراحی بیش از پیش رایج شده است.

حالا دور، دور اینفوگرافیک و موشن‌گرافیک‌هاست و کسانی که در این حوزه فعالیت دارند می‎توانند به شکل اثرگذارتری مفاهیم و محصولات خود را به دیگران ارائه کنند. این کاری است که کارشناسان «اینفوگرام» انجام می‌دهند.

محمد شکاری چند سالی به طراحی سایت و کارهای گرافیکی مشغول بوده و در دوره سربازی با دوستی به نام مرتضی پور میرزایی آشنا می‌شود که او هم به طراحی و گرافیک علاقه‌مند بوده است.

با هم به این فکر می‌افتند که به جای آن که سراغ شغل دولتی بروند با تکیه بر توانایی‌های خودشان و بررسی و شناخت حوزه‌های مورد نیاز در جامعه، کسب‌وکاری راه بیندازند.

از آنجا که آن‌ها می‌دانستند اینفوگرافیک در دنیای گرافیک خارج از ایران بسیار پرکاربرد شده است، تصمیم می‌گیرند در همین زمینه کارشان را آغاز کنند.

در نهایت برای ثبت شرکت «اندیشه‌ جویان آینده‌ نگر» مجوز خلاق و نوآور می‎‌گیرند و با برند «اینفوگرام» محصول‌شان را عرضه می‌کنند. در حال حاضر زهرا رحمتیان، مسؤول بخش آموزش اینفوگرام (آکادمی اینفوگرام) و محمد شکاری، مدیرعامل این شرکت است.

چرا امروزه اینفوگرافیک بسیار مهم است؟

اینفوگرافیک از روش‌هایی است که برای انتقال محتوا و پیام به کار می‎رود و حسنش نسبت به روش‌های دیگر این است که موضوع در زمانی کوتاه با کیفیت خوب به مخاطب منتقل می‎شود. یکی دیگر از حوزه‎‌های مهمی که اینفوگرام در آن کار می‌کند گزارش سازمانی است.

این روش ها کمک می‎‌کند تا زمانی که فرد یا شرکتی می‎خواهد گزارشی از عملکردش در بازه‌ای معین ارائه دهد بتواند به شکل خلاقانه‎‌تری کار را انجام دهد تا هم تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد و هم مخاطبان و کسانی که آن را ارزیابی می‎‌کنند دقیق‎‌تر آن را متوجه شوند.

کاربرد دیگر اینفوگرافیک‎‌ها در زمینه تبلیغات است. این روش‌‎های گرافیکی باعث می‌‎شود محصول یا سوژه‎ای که برای آن تبلیغ صورت می‎‌گیرد بهتر دیده و معرفی بشود. ترویج علم و آموزش موضوعات علمی، حوزه بعدی کار اینفوگرام است.

حوزه‎ای که در آن به یکی از نیازهای مهم امروز جامعه ما توجه شده و آن هم مدل‌سازی و ارائه آمار و اطلاعات علمی دقیق و منظم است؛ به طوری که پیچیدگی زیادی نداشته باشد و مخاطب بدون صرف زمان بسیار بتواند آن را درک کند.

بخش آموزش و ترویج علم برای مدارس، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌‎ها می‎تواند کاربردهای فروانی داشته باشد و فهم مطالب را ساده‎‌تر کند.

دیجیتال مارکتینگ هم از حوزه‎های جدیدی است که اینفوگرافیک در آن هم حرف زیادی برای گفتن دارد و می‎تواند با استفاده از تصاویر و محتواهای طبقه‌‎بندی شده در بازاریابی مجازی نقش پر رنگی ایفا کند. همه این موارد در آکادمی اینفوگرام مد نظر است و آموزش‎های زیادی هم در همین حوزه‎‌ها برگزار می‌کنند.

آماده همکاری با مدرس‌‎ها هستیم

بعضی از همکاران و مدرس‌‎های آکادمی اینفوگرام به صورت دائمی با این مجموعه کار می‎‌کنند. اما تعدادی از مدرس‌ها هم صرفا در بحث‌‎های تدریس برای دوره‎‌های خاص همکاری دارند.

رحمتیان، مدیر آکادمی اینفوگرام در این خصوص می‌گوید: «هرکسی مایل باشد به عنوان مدرس برای بخش آموزشی ما دوره یا وبینار برگزار کند می‎‌توانداز طریق راه‎‌های ارتباطی که در ادامه مطرح می‌‎شود به ما پیام بدهد و سوابق و رزومه خود را هم برایمان ارسال کند تا ما هم آن را بررسی کنیم.»

رحمتیان در ادامه توضیح می‌دهد: «غیر از آموزش‌‎های آنلاین درصددیم آموزش‌‎های مجازی به شکل بسته‌‎های ویدئوهایی همراه با پشتیبانی و ارتباط با استادان را هم به زودی برای فروش آماده کنیم تا اگر کسی در زمان برگزاری کلاس‌‎ها امکان شرکت‌کردن را ندارد بتواند از طریق این بسته‎‌ها آموزش ببیند.»

مزیت‌‎های اینفوگرام نسبت به رقبا

شکاری درباره مزیت‎‌های اینفوگرام نسبت به سایر شرکت‎‌های گرافیکی می‎‌گوید: «بسیاری از نمونه‌‎های داخلی که اینفوگرافیک تولید می‎‌کنند بیشتر در زمینه ایستا کار می‎‌کنند. در حالی که ما تلاش کرده‌ایم سراغ موشن‎‌گرافیک و موشن‌اینفوگرافیک هم برویم و محصولاتی در این قالب‎‌ها تولید کنیم. از طرفی سعی کرده‌ایم نمونه‎‌سازی‌‎ها و مدل‌سازی‎‌ها را بر اساس نیاز جامعه و کسانی که در بخش‌‎های بازاریابی دیجیتال فعالیت دارند طراحی کنیم. افزودن بخش آموزش به کسانی که تمایل دارند در این زمینه‎‌ها فعالیت کنند را هم در دستور کار قرار دادیم و برایش کمپین‌‎ها و برنامه‌های مختلفی از جمله کمپین «هر کجا هر زمان یادگیری» و «بوتکمپ دیجیتال مارکتینگ» را راه اندازی کردیم.

رحمتیان درباره آموزش در دوران کرونا می‎‌گوید: «بیشتر آموزش‌‎های ما تا قبل از شیوع این بیماری حضوری بود، اما پس از آن فکر کردیم با برگزاری دوره‎‌های مجازی و وبینارها می‎‌توانیم این آموزش‎‌ها را به شکل گسترده‌‎تر و در کل کشور برگزار کنیم. در مدت همه‎‌گیری کرونا ۳۰۰ برنامه آموزشی داشتیم که با بیش از ۱۰۰ مدرس تمام‎‌وقت و پاره‎‌وقت برگزار شد. تعداد شرکت‎‌کنندگان هم به ۱۰۰ هزار نفر رسید که بعضی از آن‌ها حتی خارج از ایران حضور داشتند و به شکل مجازی در کلاس‎‌ها شرکت کردند. بسیاری از کسانی که در دوره‌‎های آموزشی شرکت می‎‌کنند اگر کیفیت کارشان خوب باشد همکاری‎مان را با آن‌ها ادامه می‎‌دهیم و در بخش‎‌های مختلف از توانایی‎شان کمک می‎‌گیریم.»

 

منبع: روزنامه‌ی جام جم

1 thought on “تولید محتوای گرافیکی به سبک اینفوگرام”

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *